Şanlıurfa ilinde pamukta zararlı olan yaprak pireleri, yaprakbiti ve beyazsineğin popülasyon yoğunluğuna bitki aktivatörünün etkisinin belirlenmesi
Determination of effect of plant activator againstthe population density of leafhoppers, aphi̇ds and whiteflies that harmful insects on cotton in Şanlıurfa province
  1. Tez No: 387541
  2. Yazar: MUSTAFA MELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN YANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma, pamukta yapraktan bitki aktivatörü (BA)'nün pamuk bitkisinde olgunlaşma döneminde zararlı olan emici böceklerden Empoasca decipiens (Paoli) (Hemiptera: Cicadellidae), Aphis gossypii (Glov.) (Hemiptera: Aphididae) ve Bemisia tabaci (Genn.) (Hemiptera: Aleyrodidae) popülasyonlarına ve kütlü pamuk verimi üzerine olan etkisini belirlemek amacıyla 2013 yılında Şanlıurfa'da yürütülmüştür. Denemeler BA'nın uygulandığı ve uygulanmadığı ilaçsız iki parselde ve üretici koşullarında BA'nın uygulanmadığı ilaçlı parselde yapılmıştır. BA pamukta 4-6 yapraklı dönemden itibaren 15 gün ara ile üç kez uygulanmıştır. Çalışmanın yürütüldüğü tüm alanlarda BA'nın zararlı emici böcek popülasyonuna istatistiksel olarak etkisinin olmadığı belirlenmiştir. Deneme alanlarında doğal düşman türlerinden Heteroptera takımından Deraecoris sp., Geocoris spp., Nabis sp., ve Orius sp., Coleoptera takımından Adonia variegata, Coccinella septempunctata ve Scymnus sp., Neuroptera takımından Chysoperla carnea ve örümcekler (Arenea) tespit edilmiştir. BA'nın uygulandığı parselde kütlü pamuk verimi yönünden istatistiki olarak önemli derecede verim artışının (%59.9) olduğu tespit edilmiştir..
Özet (Çeviri)
This study was carried out for the purpose of determination of the effects of foliary applied plant activator (PA) on cotton aganist on sucking insects; Empoasca decipiens (Paoli) and Asymmetrasca decedens (Paoli) (Homoptera: Cicadellidae), Aphis gossypii (Glov.) (Homoptera: Aphididae) and Bemisia tabaci (Genn.) (Homoptera: Aleyrodidae) population and the effects on yield of cotton in Şanlıurfa province in 2013. Experiments were carried out in two parcels; one of which was a chemical-free area in which either PA-application was made or not. The second one was a chemical applied area in which no PA application was made. PA was applied from 4-6-leaf on cotton for 15-day intervals. The results show that PA had no significant effect on the population of sucking insects in test area. In experimental areas some beneficial insect species such as, Deocoris sp., Geocoris sp., Nabis sp., ve Orius sp. from Heteroptera ordo, Adonia variegata, Coccinella septempunctata ve Scymnus sp. from Coleoptera ordo, Chysoperla carnea from Neuroptera and some spiders (Arenea) were determined. In PA applied area a significant yield increase on cotton (%59.9) was evident.