Kloralozların 1,2,3-triazol türevlerinin sentezi
Synthesis of 1,2,3-triazole derivatives of chloraloses
- Tez No: 387585
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN YENİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tezde, karbohidrat molekülerinden bakırsız klik kimyasının kullanımıyla yeni biyoortogonal ürünler sentezlenmiştir. İlk olarak, içinde % 15 oranında β-kloraloz (2) formu ihtiva eden α-kloraloz (1) kaynar sudan kristallendirilerek saflandırılmıştır. Saflandırılan α-kloraloz (1), β-kloraloz (2) ve galaktoz ile taze hazırlanmış kloral'in reaksiyonundan elde edilen galaktokloraloz (3), türevleri tosilklorür ile muamele edilerek sırasıyla 6-O-tosil-1,2-O-(R)-trikloroetiliden-α-D-glukofuranoz (4), 6-O-tosil-1,2-O-(S)-trikloroetiliden-α-D-glukofuranoz (7) ve 6-O-tosil-1,2-O-(S)-trikloroetiliden-α-D-galaktofuranoz (10) elde edilmiştir. Bu yolla, monosakkarit birimlerinin 6. konumundaki hidroksiller kolaylıkla tosillenebilmektedir. Sonra, elde edilen bu tosillenmiş ara türevlerin sodyum azit ile tepkimesinden 6-azido-6-deoksi-1,2-O-(R)-trikloroetiliden-α-D-glukofuranoz (5), 6-azido-6-deoksi-1,2-O-(S)-trikloroetiliden-α-D-glukofuranoz (8), 6-azido-6-deoksi-1,2-O-(S)-trikloroetiliden-α-D-galaktofuranoz (11) gibi azido ürünler elde edilmiştir. Daha sonra, bu azido şeker türevleri (5, 8 ve 11) sırasıyla 6-[4,5-di-(metoksikarbonil)-1,2,3-triazol]-6-deoksi-1,2-O-(R)-trikloroetiliden-α-D-glukofuranoz (6), 6-[4,5-di-(metoksikarbonil)-1,2,3-triazol]-6-deoksi-1,2-O-(S)-trikloroetiliden-α-D-glukofuranoz (9) ve 6-[4,5-di-(metoksikarbonil)-1,2,3-triazol]-6-deoksi-1,2-O-(S)-trikloroetiliden-α-D-galaktofuranoz (12) moleküllerinin sentezlenmeleri için dimetilasetilendikarboksilat ile reaksiyona sokulmuştur. Sonuç olarak, bu yeni moleküllerin iskelet formunda hem karbohidrat birimi hem de 1,2,3-triazol grubunun aynı anda bulundurulması suretiyle orijinal yapılı biyoortogonal türevlerin sentezi gerçekleştirilmiştir. Bütün son ürünlerin molekül yapıları FT-IR, 1H-NMR ve 13C-NMR spektroskopi teknikleri kullanılarak aydınlatılmış ve elemental analiz, erime noktası tayini ve optik çevirme açısı ölçümleri de ayrıca gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, new bioorthogonal products were synthesized from carbohydrate molecules by using non-cuprous click chemistry. Firstly, α-chloralose (1) containing β-chloralose (2) in rate of 15% as a form of both isomers was crystalized from hot water to get its pure form. Purified α-chloralose (1), β-chloralose (2) and galactocloralose (3), obtained by the reaction of galactose with freshly prepared chloral, derivatives were treated with tosylchloride in order to get tosylated products such as 6-O-tosyl-1,2-O-(R)-trichloroethylidene-α-D-glucofuranose (4), 6-O-tosyl-1,2-O-(S)-trichloroethylidene-α-D-glucofuranose (7) and 6-O-tosyl-1,2-O-(S)-trichloroethylidene-α-D-galactofuranose (10), respectively. In this way, hydroxyl groups at 6 position of monosaccaharide units can easily be tosylated. Then, the azido products, 6-azido-6-deoxy-1,2-O-(R)-tricloroethlylidene-α-D-glucofuranose (5), 6-azido-6-deoxy-1,2-O-(S)-trichloroethylidene-α-D-glucofuranose (8), 6-azido-6-deoxy-1,2-O-(S)-tricloroethylidene-α-D-galactofuranose (11), were obtained by the reactions of these intermediate tosyl derivatives with sodium azide. Afterwards, these azido sugar derivatives (5, 8 and 11) were reacted with dimetilacetylenedicarboxylate to synthesize the 6-[4,5-di-(methoxycarbonyl)- 1,2,3-triazol]-6-deoxy-1,2-O-(R)-tricloroethylidene-α-D-glucofuranose (6), 6-[4,5-di-(methoxycarbonyl)-1,2,3-triazol]-6-deoxy-1,2-O-(S)-tricloroethylidene-α-D-glucofuranose (9) and 6-[4,5-di-(methoxycarbonyl)-1,2,3-triazol]-6-deoxy-1,2-O-(S)-tricloroethylidene-α-D-galactofuranose (12), respectively. Finally, on condition of keeping these new molecules in form of skeleton form available both in carbohydrate unit and 1,2,3 triazole group, synthesis of bioorthogonal derivatives having original structure was realized. Molecular structures of these all final compounds were identified by using FT-IR, 1H-NMR and 13C-NMR spectroscopic techniques and also elemental analysis, melting point analysis and optical rotation measurements were carried out.