Pirinç kaplamanın zamak-5 korozyonuna etkisi
Corrosive effect of brass coating in zamac-5 alloy
- Tez No: 387594
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN ASAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada, optimum soğuk sarı kaplama koşulları belirlenerek, soğuk sarı kaplamanın zamak-5'in korozyonuna etkisi araştırılmıştır. Soğuk sarı kaplama koşullarının berlirlenmesinde optimum sıcaklık, akım, süre ve banyo bileşim parametreleri belirlenmiştir. Zamak-5 üzerindeki zemin kaplama olarak kullanılan soğuk sarı kaplamanın korozyona karşı dayanımı, İklimlendirme, Tuz Testi ve Tafel Polarizasyon metodları ile belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre optimum 20 oC, 0,8 amper, pH=10 ve banyo bileşim değerleri belirlenmiştir. Soğuk sarı kaplama NaCl ortamda zamak-5'e göre % 55,14 korozyona karşı koruma sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the optimal conditions of cold yellow coating were determined, and inhibition effect of this coating against corrosion were investingated on zamak-5. The optimum temperature, current, time and organizational values were determined in cold yellow coating on the zamak-5 were determined with by the methods of air- conditioning, salt test and Tafel Polarization. Optimum 20 oC, 0,8 Amper, pH=10 and composition of coating bath were determined according to the obtained results. The effect of inhibition of cold yellow coating were provided protection against % 55,14 corrosion in NaCl environment for to zamak-5 raw materials.