Kısa saplı lif karakterli endüstriyel atıklardan sıva malzemesi üretimi
Production of plaster with fiber-character industrial wastes
- Tez No: 387595
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ERDAL KARADURMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Günümüz teknolojisinin sağladığı avantajlarla, yapı malzemeleri, maliyeti düşürülüp daha ekonomik olması ve kullanılabilecek nitelikte atıkların değerlendirilmesi amacıyla ar-ge çalışmalarında, farklı karışımlar denenerek yenilenmektedir. Endüstriyel atık olarak adlandırdığımız üretim sürecinde yan ürün olarak kalan atıkların, yok edilmesi ve/veya depolanması oldukça güçtür, bunun yanı sıra büyük ölçüde çevre kirliliğine de sebep olmaktadırlar. Çalışmanın yapıldığı Çorum ilinde 4 adet, üretiminde atık kağıt kullanan oluklu mukavva fabrikası vardır. Ayrıca Türkiye pirinç ihtiyacının %7'si Osmancık ilçesinden karşılanmaktadır. Kontrollü yakılmış pirinç kabuğu külünün yüksek puzolanik aktiviteye sahip olması, atık kağıt liflerininse selülozik yapısı, bu atıkların sıva malzemesi üretiminde kullanılabilmesini sağlar. Çalışmada, pirinç kabuğu külleri ve atık kağıt lifleri katkı malzemesi olarak kullanılmış, sıva harcı hazırlanmış 200x200x15 mm, 300x300x15 mm ve 40x40x160 mm'lik kalıplara dökülmüştür. Numuneler oda koşullarında, sabit sıva harcından ağırlıkça çimento ile orantılı değiştirilerek, %10, %15, %20, %25, %30 pirinç kabuğu külü ve %2, %4, %6, %8 atık kağıt lifi içerecek şekilde hazırlanmıştır. Hazırlanan harçlar, atık malzeme, çimento, agrega ve su ihtiva etmektedir. Numuneler, 7, 14 ve 28 günlük kurumaya bırakılmıştır. Bekleme süresinin ardından numuneler farklı setler halinde, basınç dayanımları ölçülmek üzere 3 nokta basma testine, su tutma, renklendirme deneylerine, kullanılan hammaddeler ve hazırlanan karışımlar XRF ve XRD analizine tabi tutulmuştur. Analiz sonuçları pirinç kabuğu külünün oldukça uygun bir bağlayıcı olduğunu, çimento kullanımının azalmasında, elde edilen numunelerin basma deneylerinde çok büyük azalmaların olmadığını bize göstermektedir. Kullanılan Pirinç kabuğu külü Osmancık Hacı Hamza pirincine ait olup analiz sonuçları %78,78 SiO2, %4,47 K2O, %0,71 Fe2O3, %0,78 CaO ve %0,41 Al2O3 içermektedir. Karışımların XRF analizleri oldukça iyi oranlar göstermektedir. XRD analizlerinde yabancı madde görülmemektedir. Pirinç külünün içerdiği potasyum oksit oranı sıva harcının kayganlaştırıcılığını arttırdığı uygulayıcılar tarafından doğrulanmaktadır. Atık kağıt lifi ve pirinç kabuğu külünün sıva hammaddesi olarak kullanılabilir olduğu, atık kağıt lifi ile hazırlanan harcın iç sıva yapımında uygun olduğu, pirinç kabuğu külü kullanılarak hazırlanılan sıva harcı dış ve iç sıva olarak kullanılabileceği görülmüştür. Anahtar kelimeler : Pirinç kabuğu külü, atık kağıt lifi, sıva.
Özet (Çeviri)
In research and development studies, building materials are renewed trying out different mixtures for reducing cost and recycling wastes which are utilizable. Wastes which referred as industrial waste and remaining as a byproduct in production, isn't removed and stocked easily. High pozzolanic activity of rice husk ashes which prescribed burning and cellulose structure of waste papers enables use of these wastes in production of plaster material. In this study, rice husk ashes and waste papers fiber used as an additive, prepared plastering mortar and poured into forms whose 200x200x15 mm, 300x300x15 mm and 40x40x160 mm size. Samples prepared in room conditions and to include %10, %15, %20, %25, %30 rice husk ash, %2, %4, %6, %8 waste paper fiber making proportional changing from hard plaster mortar by weight of cement. Prepared mortars include waste material, cement, aggregate and water. Samples allowed to drying for 7, 14 and 28 days. After a rest period, samples is taken up 3-point compression test for measured their compressive strength, water retention test, coloring test, XRD and XRF analysis. The results of analysisshow that rice husk ash a quite good binding and in three-point compression tests, there aren't very large reduction with reducing use of cement. Used rice husk ash belongs to the county of Osmancık-Hacıhamza and its elemental analysis results contain this rate: %78,78 SiO2, %4,47 K2O, %0,71 Fe2O3, %0,78 CaO, %0,41 Al2O3. The XRF analysis of mixtures demonstrate quite good measures. İncreasing rice husk ash contained potassium oxide ratio verified by practitioners. Waste paper fiber and rice husk ash was found to be use as plaster raw materials and it was seen that waste paper fiber can be used interior plaster construction, rice husk ash can be used interior and exterior plaster construction. Keywords : Rice husk ash, waste paper fiber, mortal.