Hibernasyonda Dryomys laniger (Felten & Storch, 1968) (Mammalia: Rodentia)'in kahverengi yağ dokusunun sitolojik ve histolojik incelenmesi
In hibernation Dryomys laniger (Felten & Storch, 1968) (Mammalia: Rodentia)'s examination brown adipose tissue of histologic and cytological
  1. Tez No: 387602
  2. Yazar: DİLER SALMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PROF.DR. AYDIN ÖZLÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma, doğal çevrelerinden toplanarak kontrolsüz laboratuvar şartlarına bırakılan Dryomys laniger (D. laniger) örnekleri üzerinde yapıldı. İncelemeye alınan bu hayvanların kahverengi yağ dokuları (KYD) diseksiyonla alınmıştır. Diseksiyon işlemleri aktif dönemdeki kontrol grubu, hibernasyondaki ve hibernasyon esnasında ara uyanıştaki deney grubundan yapıldı. Disekte edilen doku örnekleri, ışık ve Transmission Elektron Mikroskob'unda incelenmek üzere preparasyonları yapıldı ve incelemeler sonucunda fotoğraflandı. Aktif dönemdeki D. laniger kahverengi yağ doku, hücrelerinde mitokondrilerin çok, yağ damlalarının nadir olduğu tespit edildi. Hibernasyondaki hayvanların KYD hücreleri arasında kılcal kan damarlarının ve yağ damlalarının çokluğu dikkat çekti. Hibernasyon esnasında kışın ara uyanışta olan hayvanın sitoplazmalarında yağ damlalarının birbirleri ile temas ettiği, yer yer sitoplazmik materyal kaybı ve mitokondrilerin kristalarında erimeler gözlendi. KYD'nun ışık mikroskobu düzeyinde tanımlanmış bilinen histolojik özellikleri dışında farklılık gözlenmemiştir. Anahtar Kelimeler : Dryomys laniger, Kahverengi yağ doku (KYD), hibernasyon
Özet (Çeviri)
This study was made on the Dryomys laniger ( D. Laniger) samples which were collected from their environment in the uncontrolled laboratory conditions. The samples were taken from these animals' brown adipose tissues which were examined by means of dissection. Dissection processes were made when the animals were active in the period control group, in hibernation and awake in the experimental group. These samples were photographed in the light and transmission electron microscope. Adipose drops were rare in D. Laniger samples' micrographs which were in active period but mitochondria was high. Caliparries and adipose drops were very much among the brown adipose tissues' cells of hibernations. It was observed that adipose drops were in touch each other in cytoplasm of the animals which were awake in winter, cytoplasmic material loss and melting in crystals of mitochondria. When we looked at brown adipose tissues in by the microscop, the difference which are known weren't observed expect histolojic special. Key Words : Dryomys laniger, Brown Adipose Tissue (BAT), hibernation