Çorum ilinde yaşayan bazı odonata larvalarının yayılışı ve ekolojisi
On the faunistic and ecological studies of some odonatan larvae of Çorum province
  1. Tez No: 387603
  2. Yazar: SÜLEYMAN SULUDERE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ SALUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma, 2013 yılı Mayıs-Eylül ayları arasında Çorum' da yapılan arazi çalışmalarında toplanan Odonata takımı türlerine ait larvaların zoocoğrafik yayılışı ve ekolojisi konusunda yapılmıştır. Çalışma alanından toplanan larvaların teşhisi sonucunda, örneklerin Odonata takımının 7 familyasının, 13 cinsinin 15 tür grubu taksonuna ait olduğu tespit edilmiştir. Araştırma alanında tespit edilen türlere ait karakteristik morfolojiler, ekolojik bilgiler ve türlerin Türkiye' deki ve dünyadaki yayılışları verilmiştir. Her tür için ayrı ayrı olmak üzere araştırma alanındaki yayılış haritaları ve karakteristik morfolojik fotoğrafları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, zoogeography distribution and ecology of larvae belong to the Odonata collected from the fieldwork conducted in Çorum between the months of May-September 2013 were studied. As a result of identification of larvae collected in the area; it was determined that samples belong to 7 family, 13 genus and 15 species of Odonata. Characteristic morphologies of species found in research field, ecological information and distribution of species in Turkey and in the world were given. Distribution maps on the research area for each species individually and morphological photographs were given.