Dryomys laniger (Felten & Storch, 1968) (Mammalia: Rodentia)'in davranişsal açidan hibernasyonunun incelenmesi
The analysis of dryomys laniger (Felten & Storch, 1968) (Mammalia: Rodentia)'s hibernation on behavioural perspective
  1. Tez No: 301099
  2. Yazar: GÜLŞEN GÖNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ÖZLÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada 10 Ağustos ve 16 Ağustos 2010 tarihleri arasında Niğde/Ulukışla bölgesinden yakalanan 10 (5 ?, 5 ?) ergin Dryomys laniger (Anadolu kayauyuru) örneğine dayanmaktadır. Bu çalışmada D. laniger'in biyolojisi, kış uykusu periyodu ve yağ dokusu incelendi. Kontrolsüz laboratuvar koşullarında gerçekleştirilen çalışmalar sırasında D. laniger'in hibernasyon dönem uzunluğu, ara uyanışlar sırasındaki vücut sıcaklığı, torpor uzunluğu, en uzun kesintisiz torpor süresi, hibernasyon periyodu süresince ağırlık kaybı değerlendirilmiştir. Ayrıca laboratuvarda D. laniger örneklerinin beslenme ve davranış özellikleri de kaydedilmiştir. Örneklerden ilkinin hibernasyona giriş tarihi 11.10.2010 ve sonuncunun hibernasyondan çıkış tarihi 17.04.2011 olarak belirlendi. Bireysel hibernasyon süreleri ise 4 gün ile 102 gün arasında değişmektedir ve en uzun kesintisiz hibernasyon süresi 41 gün olarak saptandı. Hibernasyon periyodunda hayvanların yüzde 20,6'dan yüzde 42,8'e kadar değişecek şekilde ağırlık kaybettikleri belirlendi. 16ºC çevre sıcaklığının hibernasyona giriş için kritik sıcaklık olduğu saptandı. Ayrıca D. laniger'in beyaz ve kahverengi yağ dokuları ilk defa bu araştırmada incelendi.
Özet (Çeviri)
This study is based on 10 adult specimens of Dryomys laniger (Anatolian dormouse) collected in Niğde/Ulukışla region. In this study; biology, hibernation period and adipose tissues of D. laniger is examined under the uncontrolled laboratory conditions. Duration of hibernation period, body temperature during arousals, duration of torpor bouts, the maximum uninterrupted torpor bouts, weight loss during hibernation period is examined. Furthermore feeding and behaviour features of D. laniger individuals are also recorded in laboratory. The first individual begins to hibernate on September 11 and the last animal awokes on April 17. Individual hibernation bouts varied from 4-102 days and the maximum uninterrupted hibernation is 41 days. In the hibernation period the animals loses weight ranging from %20,6 g. to %42,8 g. of total body weight. The ambient temparature is below 16ºC, which seems to be the critical temparature for entering hibernation. Brown and white adipose tissues of this animals are observed first time this study.