Avrupa Birliği Su Çerçeve Direktifi kapsamında biyolojik izlemenin araştırılması
The study on biological monitoring under the European Union Water Framework Directive
- Tez No: 387622
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN UYANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu tez çalışmasında Avrupa Birliği tarafından yürürlüğe konulan 23 Ekim 2000 tarihli ve 2000/60/EC sayılı Su Çerçeve Direktifi (SÇD) hakkında genel bilgilendirme yapılmış olup, Direktif kapsamında biyolojik izlemeye ilişkin hususlar ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Direktifin uygulanmasında önemli her bir husus için üye ve aday ülkelere rehber olması, ülkeler arasında uygulama birlikteliğinin ve standardizasyonun sağlanması amacıyla, AB tarafından Ortak Uygulama Strateji Belgeleri yayınlanmıştır. Biyolojik izleme konusu, Direktif ana metni ve bu belgeler ışığında detaylı bir şekilde ele alınarak incelenmiştir. Biyolojik izleme için kalite unsurları hakkında genel bilgiler, izleme standartları verilerek, dinamiklerine kısaca değinilmiştir. Her bir su kütlesinde izlenmesi gereken kalite parametreleri ve bu parametrelerin her su kütlesi tipine göre göstermiş olduğu özellik tablo ve şekil formatında verilmiştir. Türkiye'de SÇD kapsamında yapılan çalışmalar ve Büyük Menderes Nehir Havzası üzerinde yapılan pilot çalışma hakkında bilgiler sunulmuştur. Tez çalışması sonucunda; Direktif kapsamında biyolojik izlemeye yönelik rehber niteliğinde bir kaynak doküman oluşturulması hedeflenmiş olup, Türkiye'nin biyolojik izleme konusundaki genel durumu ve yapılması gerekenler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
There is a general exposition in this thesis study about Water Framework Directive (WFD) 2000/60/EC of 23 October 2000 which went into effect by EU and under the Directive the issues was studied specifically related to biological monitoring. Common İmplementation Strategy (CIS) documents was published by EU with the aim of taking the lead of member and candidate countries for all the issues in the implementation of directives and to achieve the application coexistence and standardization. Biological monitoring issue was elaborated and dealt in the light of main text of directive and those documents.It was touched on general information about elements of quality for biological monitoring, monitoring standards and its dynamics. The quality parameters that have to be followed in each water body and the distinctive position of those parameters according to each type of water body were given as tables and figures.The information was given about studies under WFD and pilot study on Büyük Menderes River Basin in Turkey. As a result of the thesis it is aimed at creating source document for biological monitoring under the directive and the general position of Turkey about biological monitoring and what to do are signified.