İstanbul ili, Pendik ilçesi, maden sahası alanı olması sebebi ile yapılaşmamış bir alanın ulaşım odaklı planlanması
Planning of an open air space for transportation base as it is Istanbul city, Pendik town, mine site (Ytong and around)
  1. Tez No: 387638
  2. Yazar: VAHAP DOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PELİN ALPKÖKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, İnşaat Mühendisliği, Şehircilik ve Bölge Planlama, Traffic, Civil Engineering, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, maden sahası olması sebebi ile yapılaşmadan boş olarak kalmış ve zamanla toplu ulaşım ve ana ulaşım odakları kesişim noktası haline gelmiş bir alanın gelişen insan ihtiyaçlarına göre ve süreklilik prensibi kapsamında ulaşım odaklı bir biçimde ele alınarak planlamasının yapılması için yürütülmüştür.Beklentimiz toplum yararına, faydalı bir çalışma olması yönündedir. Kısmen boru hattı olması, kısmen de maden sahasında kalması ve üzerinde fabrika (prefabrik yapı elemanları fabrikası) bulunan bu alanın kent kullanıcılarının gelişen ihtiyaçlarını karşılayacak biçimde planlanmasının yapılmasıdır.Bu amaçla çalışma, Pendik Ytong ve çevresindeki yapılaşmamış arazi üzerinden yürütülmüştür. Bu çalışmada, çevresi ve çehresi değişen bir alanda ana ulaşım odaklı bir yapılanma ile yıllardır atıl duran bu yerin değişen çevre ile entegre bir biçimde ele alınıp yeniden planlanması, yasal durumu, kazanımları ve sonrası ele alınmıştır.Arazi kullanımı planları ile ulaşım arasındaki ilişkileri iyi analiz ederek kentin gelecekteki ana ihtiyaçlarını karşılayacak bir ulaşım odaklı planlama geliştirmek. Ulaşımın çok pahalı bir yatırım olduğu göz önüne alınarak, burada mevcut ulaşım ağlarına her hangi bir ilave yük getirilmeden hali hazırın değerlendirilmesi yoluna gidilmiştir. İş, konut ve eğlence (dinlenme) arasındaki vaz geçilmez ilişki ve bunların arasındaki mesafenin minimuma indirilmesi ele alınmıştır.Çalışma sonucunda, bu bölge gelişen ve büyüyen bir alt merkez konumunda olup, bu merkez ana toplu taşıma aksları ile bağlantılı olması sebebi ile kentin tamamına erişimi sağlamaktadır. Gelişmiş şehirlerde böyle bir alanı yaratmak çok zor ve pahalı bir işlem gerektirmektedir. Bunun için kentsel dönüşüm çalışmaları yapılması buradaki mevcut yapı stokunun başka alanlara kaydırılması ve en önemlisi burada oluşan kent kültürünün değiştirilmesini gerektirmektedir. Oysa bu alanda bu ve benzeri gibi hiçbir problem mevcut değildir. Bu alan bir şanstır ve doğru kullanılması bu aşamadan sonra bir zorunluluktur.Anahtar Kelimeler : Planlama, Ulaşım Odaklılık, Sürdürülebilir, Pendik İlçesi, Gelişen İnsan İhtiyaçları
Özet (Çeviri)
This study was made to plan an area with an transpo rtation oriented approach according to developing human needs and sustainabil ity principled, which was not build and used as it is a mine site and turned into a n intersection point of mass transportation and main transportation points in ti me. Our expectation is to make a study that will be use ful for the society. To plan this area by meeting developing expectations of the urba n users, which is a partially pipe line and also located on the mine site partially an d also there is factory a factory on it (prefabricated structure elements factory). Thus, the study was performed on open air area arou nd Pendik Ytong and around. In this study, a structure which focus on main transpo rtation on an area whose environment and features changed, with planning, le gal situation, acquiring and next periods were taken into hand by focusing on this ar ea which was not use for years with the changing environment in an integrated way. To develop a planning focus on transportation which will meet the main necessities of the urban by analyzing the relations in a good w ay between area using plans and transportation? By taking into account that transpo rtation is very expensive investment, it as decided to evaluate the current s ituation without making any additional cost to current transportation networks. The indispensable relation between job, house and entertainment (resting) and it was aimed to decrease the distance between them into minimum level. As a result of the study, this area is sub-centre w hich is rapidly developing and improving and it provides transportation for the wh ole city as it s connected with main public transportation. In developed cities, it is very hard and expensive to create such an area. It is necessary to make urban transformation works, to mo ve current structure stocks here to other areas and to change the city culture here which is the most important thing. But there is not any problem in this area like this . This area is luck and using of this area is an obligation after this stage. Key Words : Planning, Transportation Oriented, Sustainability , Pendik Town, Developing Human Needs