Van ili hastanelerinde doğum defektine sahip bebekler ve abortusların retrospektif araştırılması
Retrospective investigation of infants with birth defects and abortions at the hospitals in Van
- Tez No: 387639
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUREDDİN CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Ülkemizde konjenital defektlerin görülme sıklığı ile ilgili ayrıntılı bilgiler sınırlıdır. Konjenital defektler ile abortusların görülme sıklığının, dağılımlarının ve muhtemel nedenlerinin ortaya konulması amacıyla gerçekleştirdiğimiz bu çalışma kapsamında Van Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde 2004-2008 yılları arasındaki 5 yıllık sürede 38 790 normal spontan doğum vakası ve 3596 abortus vakası incelendi. Çalışmamızda; gebelik ve doğum özellikleri, yenidoğanın doğum yaşı, cinsiyeti, doğum ağırlığı, boyu, konjenital anomalilerin sıklığı, tipleri, sistemlere göre dağılımları gibi veriler retrospektif olarak incelendi. Tüm doğumlarda konjenital defektli bebeklerin oranı %2.05, abortus oranı ise %8.48 olarak bulundu. Konjenital anomalilerin %26.76'lık büyük bir kısmı merkezi sinir sistemi ile ilgili olarak tespit edildi. Anensefali gerek santral sinir sistemi anomalileri içinde gerekse de diğer anomaliler içinde en sık görülen anomali tipini oluşturmaktaydı. Ürogenital sistem anomalileri ikinci, kas-iskelet sistemi anomalileri ise üçüncü en sık görülen anomali grubunu meydana getiriyordu. Anomalilerin görülme sıklığı ülkemiz çapında gerçekleştirilmiş diğer çalışmaların oranlarıyla benzerlik göstermesine rağmen 1/57'lik oranla abortuslar diğer bölgelerden daha yüksek bir görülme sıklığına sahipti. Bölgemizde evde yapılan doğum sayılarının azımsanmayacak kadar fazla olması, kayıt sistemindeki bir takım ihmal ve yetersizlikler bu rakamların daha yüksek olabileceğini de düşündürmektedir. Konuyla ilgili merkezlerde daha büyük serilerde incelemeler yapılarak ülkemizdeki konjenital anomali sıklığını ve tiplerini daha gerçekçi olarak saptamaya ihtiyaç duyulduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Detailed informations about the incidance of congenital defects are not well-known in our country. In this study, we retrospectively examined the 38790 normal spontaneous birth cases and 3596 abortion cases to clarify the incidance, distrubition and possible etiologic causes of congenital defects and abortion in Gynecology and Pediatric Hospital of Van at the years of 2004?2008 during 5 years. In our study, datas such as pregnancy and birth characteristics, neonatal birth age, sex, birth weight, lenght, frequency of congenital anomalies, types and distrubion according to organ systems are retrospectively examined. The rate of infants with congenital defects was %2.05 and abortion rate was % 8,48 among the whole births. The majority of the congenital anomalies(%26.76) were associated with central nervous system. Anencephalia was the most common anomaly type among the central nervous system anomalies as well as among the other anomalies. Genitourinary system anomalies and muscle-bone system anomalies were the other most common anomaly groups, respectively. The incidance of abortions was higher in here than the other region with the rate of 1/57 although the incidance of anomalies was similar to rates of other studies which is performed in our country-wide. We suggest that these figures might be higher by the great number of births at home which can not be underestimated, some omissions and deficiencies in the registration system. Consequently, the incidance and types of congenital anomalies in our country are needed to determine more realistically in a larger series of related studies performed in the centers