Servis odaklı mimaride yazılımın servis olarak sunulması kavramı: Bir sarmalayıcı servis modeli yaklaşımı
The concept of software as a service in service oriented architecture: A wrapper service model approach
  1. Tez No: 387641
  2. Yazar: MUSTAFA ERKAN DÖNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM KARAHOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu tez çalışması kapsamında servis tanımından başlayarak, servis odaklı mimarinin (SOA) ne olduğu, teknik ve mimari özellikleri, sağladığı faydalar, SOA tasarım prensipleri, servis modelleri ve web servisler, yazılımın servis olarak sunulması (SAAS) ve diğer anahtar SOA kavramları incelenip açıklanarak oluşturulmuş bir literatür taraması sunulmaktadır. Ayrıca farklı teknolojiler ile geliştirilmiş, kendi içerilerinde çeşitli iş kuralları ve iş mantığını içeren, bazı durumlarda bütünüyle bir iş sürecini, bazen de bir iş süreçleri bütününü temsil eden, kurum içi geleneksel uygulamaların, nasıl iş servisleri haline getirildikleri ve SOA yapısı içerisinde nasıl diğer bileşenler ile entegrasyonlarının sağlandığı, entegrasyon için kullanılan teknolojiler incelenip açıklanmaktadır ve bu konular üzerinde yapılmış olan diğer çalışmalar hakkında özet bilgiler verilmektedir. Devamında geleneksel yazılımın SOA içerisinde entegrasyonu için bir sarmalayıcı servis modeli yaklaşımı sunulmaktadır ve bu modelin bir geleneksel çekirdek bankacılık uygulamasının belirli işlevselliklerinin sarmalanıp servis olarak sunulmasında nasıl kullanıldığı gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the scope of this thesis, beginning with the definition of service, the description of service oriented architecture (SOA), its technical and architectural characteristics, benefits it provides, SOA design principles, service models and web services, software as a service (SAAS) and other key concepts of SOA are studied and explained, and a literature review presented. Besides it is also studied and explained, how the enterprise - wide legacy applications, that are developed with different technologies, contain number of various business rules and business logic within, representing in some cases an entire business process or sometimes a sum of business processes, are turned into business services and integrated with the other components in SOA and the technologies that are used for these integration activities. Additionally brief information from the studies about the subjects previously mentioned is given. Afterwards, for the integration of legacy software in SOA, a wrapper service model approach is presented and it is indicated how this model is used to wrap particular functionalities of a legacy core banking application and to provide these functionalities as services.