GAP Bölgesinde (Şanlıurfa'da) tarımsal yayımın analizi ve etkin bir yayım çalışması için gerekli koşulların saptanması üzerine bir araştırma
- Tez No: 38766
- Danışmanlar: PROF.DR. YAŞAR GÜRGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
247 ÖZET Bu araştırmada GAP bölgesi illerinden Şanlıurfa'da yürütülmekte olan tarımsal yayım faaliyetlerinde ortaya çıkan sorunlar ışığında, etkin bir yayım çalışmasını gerçekleştirebilmek için, araştırma-yayım birimleri ve üretici bağlarını geliştirmenin koşullarını ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırmaya esas olan veriler, 7 eylül- 31 ekim 1992 tarihlerinde Şanlıurfa ili Merkez, Akçakale ve Harran ilçelerinin sulanan ve yakın gelecekte sulanacak olan alanlarındaki 98 üreticiden ve yayım ile araştırma birimlerinden anket yoluyla elde edilmişir. Araştırma, Bölge ile ilgili genel bilgiler, işletme ve üretici bilgileri, tarımsal yayım, tarımsal araştırma, yayım-araştırma ve üretici bağlarını geliştirme konularını kapsayan bölümlerden oluşmuştur. Üreticilerin %68.4'ü pamukla ilgili ele alınan üretim tekniği konularında yayım birimlerinin önerilerine uygun şekilde uygulamalar yapmaktadırlar. Bu değer buğday için % 63.7, arpa için % 62.2 ve kırmızı mercimek için % 46.1'dir. Özellikle yayım birimlerinin önerileriyle uyumlu olmayan üretici uygulamaları üzerinde yayım birimlerinin üreticileri bilgilendirmeleri gereklidir. Bunlar özellikle pamukta girdi kullanım miktarı, diğer ürünlerde ise yine girdi kullanım miktarı, tarımsal mücadele, üst gübre çeşiti ve gübreleme zamanı gibi konulardır. Üreticiler üretim tekniği (% 82.4) ve işletme ekonomisiyle ilgili ihtiyaç duydukları (% 71.4) bilgileri büyük oranda kırsal toplum içindeki bilgi kaynaklarından karşılamaktadırlar. Ayrıca üreticilerin %6.5'i üretim tekniği ve %5.7'si ise işletme ekonomisine dayalı bilgileri yayım birimlerinden temin etmektedirler. Buna göre yayım birimleri ele alınan konularda yeterince etkili değildir. Yayım birimlerini üreticiler açısından önemli bir bilgi kaynağı haline getirmek gereklidir. Yayımcıların küçük işletmeleri büyük işletmelere oranla daha az ziyaret ettikleri belirlenmiştir. Küçük işletmelere de büyük işletmelere olduğu gibi yayım hizmeti ulaştırılmalıdır. Tarla günleri ve demostrasyon gibi grupsal yöntemlerin katılan üreticiler üzerindeki etkisi önemli bulunmuştur.Bu nedenle grupsal yöntemlerin üzerinde önemle durulması gereklidir. Üreticilerin %17.3'ü okur-yazar değildir, %17.3'ü okur-yazar ve %59.2'si ise ilkokul mezunudur. Eğitim düzeyinin düşük olması üreticilere basılı araçlarla (dergi, broşür vb) ulaşmayı kısıtlamaktadır. Ancak basılı araçlarda, görsel unsurların (resimli) ön plana çıkarılarak, koyu ve kalın (büyük puntolu) harflerin kullanılması ve anlatımın basit (anlaşılabilir) olması ile bu konuda eğitim düzeyinin sınırlayıcılığı ortadan kaldırılabilir. Yayımcıların kendi değerlendirmelerine (öz eleştiri) göre, yayımcıların % 32.2'si bölge sorunlarını çözmede kendilerini yeterli bilgiye sahip bulmamakta ve üreticilerin %20.9'u ise yayımcıların sorun çözmede yetersiz oldukları görüşündedirler. Bu nedenle elemanların mesleki ve teknik konulu kurslarla desteklenmeleri gereklidir. Üreticilerin yaklaşık yarısı kendilerine ulaştırılacak yararlı yayım hizmetlerine karşılık yılda ortalama 652 bin TL ödeyebileceklerini belirtmişlerdir. Bu eğilim yayım faaliyetlerine üreticilerin katılımının sağlanması bakımından değerlendirilmelidir.248 Üreticilerin kitle haberleşme araçları kullanım düzeyi, Batı Anadolu ve Çukurova bölgesine oranla düşüktür. Üreticilerin % 68.4'ü televizyon sahibidir. Hergün TV izleme oranı % 72.5 olup tarımsal programların izlenme oranı % 51.0'dir. Uygun TV izlenme zamanı 20.22_22.22 ve 18.22-20.22 saatleridir. Üreticilerin % 70.4'ü radyo sahibidir ve hergün dinleme oranı düşüktür (% 6.1). Radyo dinlemek için uygun saatler sabah 6.22- 8.2Q, akşam 1 8.22-21.22 saatleri arasıdır. Hergün gazete satın alan üreticiye rastlanmamıştır. Hiç gazete almayanların oranı % 63.3'dür. Üreticilerden % 39.8'i hiç gazete okumamaktadır. Üreticilerden basılı yayınlardan bilgi edinenlerin oranı % 13.3'dür. 1985 yılından beri yayım personeli ve fiziki donanım (bina-taşıt öğretim araçları) henüz tamamlanamamıştır. İlçe yayım grupları işler hale getirilememiştir. Bu nedenle iki KGTnini barındıracak ve büro amaçlı kullanılabilecek“ikili Köy Grubu Teknisyenliği”önerilmiştir. Araştırma birimlerinin personel (araştırıcı sayısı) ve fiziki donanımları (laboratuvar olanakları) yetersizdir. Araştırma konularının (bir enstitü dışında) araştırıcılar veya üst birimler tarafından önerilmesi, üreticilerin güncel sorunlarına çözüm getirecek araştırmaların kurulmasını engellemektedir. Araştırma birimlerinin birbirleriyle ve yayım birimleriyle olan ilişkileri mükemmel düzeyde değildir. Bu nedenle araştırma-yayım ve araştırma-araştırma birimlerinin aralarındaki işbirliğinin artırılması gereklidir. Araştırma bulgularının üreticiler tarafından uygulanabilmesi için, mevcut uygulamaya göre ekonomik anlamda yarar sağlamalıdır. Bunun için araştırma sonuçlarının ekonomik yararlılığı analiz edilmelidir. Araştırıcılardan % 8.3'ü ekonomik analiz tekniklerini kullanmaktadır. Bu nedenle araştırma enstitülerinde tarım ekonomistlerinden oluşan bir Ekonomik Analiz Birimi'nin kurulması veya araştırıcıların yoğun kurslarla tarımsal araştırmalarda ekonomik analiz yöntemleri ve uygulamaları konularında eğitilmeleri gereklidir. Araştırmalarda üretimin artırılmasına ağırlığın verilerek ekonomikliğin gözardı edilmesi yanında, araştırma ve üretici olanaklarındaki farklılıklar, Araştırmanın üretici koşullarına uygun ve yararlı teknolojiler oluşturabilmesi için üç önemli konuyu dikkate almasını gerektirmektedir. 1. Araştırmalarda kullanılan girdilerin ve mekanizasyonun, üretici koşullarıyla karşılaştırılarak, üreticilerin sahip oldukları veya sahip olabilecekleri koşullara göre (üretim sistemleri araştırmaları yaklaşımıyla) düzenlenmesi ve üretici koşullarına uygun teknoloji üretimimi sağlanması, 2. Araştırma bulgularının, üreticilerin kullandıkları yöntem ve uygulamalara göre, ekonomik olarak daha fazla yarar sağlayıp sağlamadığının saptandıktan sonra yayım birimlerine sunulması, 3. Araştırmaya alınacak konuların, üreticilerin güncel sorunlarını çözümleyici, ihtiyaçlarını gidermeye yönelik olması ve o konuda kırsal alanda var olan yerel bilginin toplanarak, değerlendirilmesi ve araştırmaya yöntem ve içerik bakımından yararlı olacak hale getirilmesi.249 Yayım elemanlarının aynı konumda ortalama çalışma süresi 3 yılın altında olup, araştırıcılar ise ortalama 6.3 yıldan beri aynı yerde çalışmaktadırlar. Köy grubu teknisyenlerinin % 61.3'ü 17-20 yaş grubunda, deneyimsiz elemanlardır. Yayım elemanlarının % 80'den fazlası, araştırıcıların % 57.7'si tayin olmak istemektedirler. Özellikle genç ve bölge illeri dışında diğer iller doğumlu olanların tayin istemleri daha yüksek orandadır. Hizmetin sürekliliği ve bölgeyi tanıma bakımından tayin istemlerindeki eğilimlerin düşürülmesi gereklidir. Maddi unsurlarla teşvik yanında, işe yeni başlayanlar için zorunlu hizmet süresinin en az 5 yıl olarak belirlenmesi gereklidir. Yayımcı ve araştırıcıların büyük çoğunluğu TYUAP uygulamalarının etkin olmadığı görüşündedir. Görev ve sorumluluklarının tam olarak bilincinde olan KGT'lerinin oranı % 16.1 ve araştırıcıların oranı ise % 12.5'dir. Yayımcı ve araştırıcıların TYUAP'ta öngörülen toplantılara katılımları, yayımcı formasyonu kazandırıcı ve ekonomik analiz yapma yeteneğini artırıcı dersleri alma ve kurslara katılma (hizmet öncesi, hizmet içi) durumları yetersiz bulunmuştur. KGT'lerinin 6 farklı şekilde rapor sundukları belirlenmiştir. Bu nedenle tüm KGT'lerinin onbeş günlük eğitim toplantılarında periyodik olarak raporları sunmaları uygun olacaktır. Bölge ve il düzeyinde araştırma ve yayım birimleri arasındaki işbirliği ve iletişimi artırmak için“Bölge Yayım - Araştırma Çalışma Grubu”oluşturulması önerilmiştir. Böylece GAP Bölgesine benzer bir deneyimi yaşamış olan Çukurova bölgesi yayım birimleri, araştırma enstitüleri ve üniversite arasında organik bir bağ kurulması amaçlanmıştır. Ayrıca Akçakale Tarımsal Araştırma Enstitüsünün eksikliklerinin giderilerek, Şanlıurfa ve çevresi için sulu tarıma yönelik araştırmaların yürütüldüğü bir merkez haline dönüştürülmesinin gerektiği belirlenmiştir. Hayvan yetiştirme ve yöre hayvanlarının ıslahı konusunda ziraat fakültelerinden ve TİGEM Ceylanpınar Tarım Işletmesi'nden mutlaka yararlanılması ve bitkisel üretim ağırlıklı çabaların hayvansal üretim için de harcanması gereklidir. Araştırıcı, yayımcı ve üretici üçlüsünü tarla düzeyinde biraraya getirmek için üretim sistemleri araştırmaları yaklaşımından yararlanılarak, çiftçi şartlarında denemelere (on farm trials) önem verilmelidir. Böylece söz konusu üçlünün tarla düzeyinde bir araya gelmesiyle etkin bir işbirliği ve bilgi akışı sağlanacaktır. Yayım faaliyetlerinin İzleme ve değerlendirilmesinde Proje ve istatistik Şubesi'ndeki teknik kadro yetersizdir. Ve bu elemanlar yeterli bilgi birikimine sahip değildirler. Bu nedenle elemanların eğitim kurslarından 'geçirilmesi, izleme ve değerlendirmeye özel bir önemin verilmesi gereklidir.
Özet (Çeviri)
250 SUMMARY In this research defining an efficient framework for agricultural extension activities under the guideness of related problems which exist, in Şanlıurfa Province of GAP (Southeastern Anatolia Project) Region was aimed. The basic data of this study were collected from 98 farmers and from the provincial of agricultural extension organizations and the province of agricultural research institutes, between 7th September and 31th October 1992. The research, has some parts which are the general information on the Region, The farm and farmers' information, Agricultural Extension, Agricultural Research, The Development of Extension and Research and Farmer's Relations. In Cotton producing 68.4%, in wheat producing 63.7% in barley producing 62.2 % and in red lentil producing 46.1% between farmers' applying come to an agreement with extension's suggestions. Especially in the disagreement subject, extension should gave information to farmers. Farmers generaly get information about production technics and economics from the informal information source which are existing rural society (80%). As an information source, the importance of oficial extension units was insignificant (less than 10.0%). It is determined that small scale farms are visited less by the extension workers as compared to big scale farms. The situation should be changed. The farmers have low educational level. For that reason in the preparing of pressed materials it should be careful. According to extension workers' self criticism, They do not have to solve farmers' problems enough knowledges of 32,2 %. According to farmers' 20,9 % extension workers do not have to solve problems enough knowledge. For that reason Extension workers should have trained and supported on relevant subjects. Farmers are willing to pay in return useful extension function (annually 652.000 TL). This attitude should be utilized to provide farmers' joining extension activities. The mass media using level of farmers is low compared to West Anatolia Region and Çukurova Region. Farmers' 68,4% have television. The rate of daily watching tv is 72,5 % and rate for agricultural subject programmes is 51,5 %. The most suitable times for watch is between 18.20 and 22.02 Farmers' 70.4% have radio receiver and daily listening rate is low. Farmers' 39.8% do not read any newspaper. Extension organization can not be completed in Province since 1985. The extension district groups still can not be founded. So it is suggested to found Double the Group of Village Technicians.251 Research organizations also can not be completed and researcher and equipment are not sufficient. Proposal of research subjects made by researchers or upper units prevents the establishment of researches which will offer solution to producers' problems. Extension and research institutions are not well equipped and do not have adequate staff relations and coordination are also not good between both intra and inter. For that reason This relation should be increased. Research findings should provide benefits in terms of economics according to current application to be applied by the producers. For that reason economic benefits of research findings should be analyzed. 8.3% of the researchers use economic analysis techniques. Therefore it is necessary that an Economic Analysis Unit formed by Agricultural Economists in each research institute or researchers should be trained on economic analysis methods and its applications in agricultural researches in intensive courses. In researches production increase is given more importance and economical side is ignored. Conditions of researchers and producers differ very much. For all these reasons three important subject should be taken into consideration so that the research can produce appropriate and beneficial technologies for producers. 1. Inputs and mechanization used in researches should be compared with producers' condition. All these should be adjusted to what producers have or can have (farming system approach) and technologies appropriate to producers conditions should be provided. 2. Research findings should be presented to extension units after determining if they provide higher benefits in terms of economics according to methods and applications that producers use. 3. Subjects to be searched should offer solutions to producers' current problems and meet their requirements. Indigenous knowledge available in rural area on that subject should be gathered, evaluated and transformed for making use in the research. Approximately extensionists are working for 3 years, researchers are working for 6,3 years in the same situations. Village Extension Workers (VEW)' 61.3 % are between 17 and 20 age group and they have unexperience. Generally extensionists and researchers want to change their working provinces. Especially young persons and who was born out of the Region want more. According to the extensionist and researchers' opinion, extension activities are not effective. 16.1% of VEW and 12.5% of the researchers are conscient with their duties and responsibilities. Of extensionists and researchers, participation of meetings required for TYUAP and of courses that will gain extension formations and ability to make economics analysis. Village Extension Workers are presenting 6 different types report. These extensionists should join training activities (a day of fifteen) and should present their reports on their activities.252 For increase the effectiveness among the research, extension and farmers relations in the level of Region and province, it is suggested“The Regional of Extension and Research Working Group”. It was aimed to establish an organic conjuction among extension units, research institutes and universities in Çukurova Region having similar experiences with GAP Regions. Relations between related units should be strengthened. Insufficiency of Akçakale Agricultural Research Institute should be overcome and transformed to being as a specialized on irrigated farming. It is necassary to make use of Agricultural Faculties and TİGEM Ceylanpinar State Farm in the field of animal husbandry and improvement of local varieties and to make effort for animal production increase as well as vegetal production. Farming System Research approach should be taken into consideration as a helpful tool, and set up collabration among the researcher and extension workers and farmers at on-farm level. Furthermore importance should be given on farm trials. The number of technical staff in Project and Statistics Branch is not sufficient to monitor and evaluate extension activities and the staff do not have adequate knowledge on that subject. For that reason, the staff should be trained, a special importance should be given to monitoring and evaluations.