Etlik bıldırcın üretiminde anaç yaşının etkileri
  1. Tez No: 38765
  2. Yazar: HACER NACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. A. NAZIM ULUOCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
67 ÖZET Bu çalışmada japon bıldırcınlarında (Coturnix Coturnix Japonica ) anaç yaşına bağlı olarak yumurta verimi ve yumurta ağırlığındaki değişim incelenmiştir. Bu iki özelliğe bağlı olarakta döllülük oranı ve çıkış gücü belirlenmiştir. Anaç yaşına bağlı olarak çıkış ağırlığındaki değişme, yine yaşla beraber 6 haftalık canlı ağırlık artışı, yemden yararlanma ve yaşama gücü ile optimum beside kalma süresini belirlemek için yürütülmüştür. Bu amaçla 15 gün aralıklarla 4 anaç grubu oluşturulmuştur. Çalışmada anaç yaşına bağlı olarak bıldırcın başına Bıldırcın-Kafes yumurta verimi 1. anaçta 126 gün sürede 92.0 adet, 2. anaçta 112 gün sürede 75.9 adet, 3. anaçta 105 gün sürede 69.4 adet ve 4. anaçta ise 119 gün sürede 64.1 adet olarak bulunmuştur. Dört anaçta yumurta verimi 4. haftada pik noktaya ulaşmış ve 20. hafta yaştan sonra yavaş yavaş azalmaya başladığı görülmüştür. Anaç yaşına bağlı olarak 4 anaç grubunda da ortalama yumurta ağırlıkları 1. anaçta 11.05 2. anaçta 10.93 3. anaçta 11.16 ve 4. anaçta ise 11.14 g olmuş ve yaşa bağlı olarak azda olsa yumurta ağırlığının artığı görülmüştür. Yine anaç yaşına bağlı olarak bütün çıkıştaki ortalama döllülük oranları en yaşlı anaçtan başlayarak sırası ile %94.99, 94.80, 94.10.ve 92.47; yine aynı sırayla çıkış gücü değerleri % 72.57, 78.53, 75.39 ve 68.81 olarak bulunmuştur. Anaç yaşına bağlı olarak çıkış gücünün azaldığı, döllülüğün anaç yaşı ile ilgili olduğu ve en yüksek döllülüğün 12-14 haftalık yaşlarda olduğu görülmüştür. Her anacın 4 çıkışında elde edilen döllerdeki çıkış ağırlık ortalamaları 1. anaçta yaş sırasına göre 1. çıkışta sırası ile 8.06±.06, 7.66±.06, 7.84±:06 ve 6.87±.06 g; "2. çıkışta 8.06±.06, 7.65±.06, 7.86±.06 ve 7.351.06 g; 3. çıkışta 7.85±.07, 7.72+.05, 7.93±.06, 7.77±.06 g ve 4. çıkışta ise 7.53±.07, 7.50±.07, 7.64±.06 ve 7.42±.06 g olarak bulunmuş ve anaç yaşına bağlı olarak çıkış ağırlığının arttığı görülmüştür. Çalışmada 4 haftalık yaşa kadar anaç yaşı canlı ağırlık artışına etkili olmuş ve 4. haftadan sonra etki kaybolmuştur. Çalışmada elde edilen 6. hafta canlı ağırlık değerleri ise en yaşlı anaçtan başlayarak 1. çıkışta erkeklerde sırası ile 153.44±2.17, 150.57±1.96, 149.42±2.01 ve 153.62±2.09; dişilerde ise 182.81±3.96, 180.00±3.14, 181.37±3.14 ve 185.76±4.04 olarak; ikinci68 çıkışta aynı sıra ile 144.57±1.31, 142.58±1.79, 144.2111.68 ve 146.7811.72; dişilerde ise 165.5413.10, 165.4213.00, 172.1613.41 ve 170.4713.53 olarak bulunmuştur. Üçüncü çıkışta erkeklerde 140.0012.00, 141.7812.79, 147.8612.03, 148.4111.95 ve dişilerde ise 157.1413.89, 146.8714.20, 153.1113.96, 160.1213.58 ve dördüncü çıkışta ise erkeklerde 140.4512.48, 147.7112.65, 153.9412.79 ve 145.8713.04 g ve dişilerde ise 151.9315.31, 160.5714.72, 158.5313.89 ve 162.7514.20 olarak bulunmuştur. Özellikle dişilerde besi sonu canlı ağırlıkta anaç yaşına bağlı olarak bir azalma görülmüştür. Çalışmadaki bütün gruplarda canlı ağırlıkta 2 ile 4. haftalarda hızlı bir artış olmuş ve dişilerin erkeklerden daha üstün bir performans gösterdiği bulunmuştur. Bıldırcınlarda 5. haftadan sonra yemden yararlanma etkinliği düşmüş ve buna bağlı olarak da büyüme hızı azalmıştır.
Özet (Çeviri)
69 SUMMARY This study was carried out in order to determine eggs production and egg weight of Japanese quail ( Coturnix Coturnix Japonica ) on different ages flock. According to this two traits the effects of different ages of parent flock on the hatching performance and weight gain at the 6 weeks, feed conversion ratio, mortalite and optimum feeding period of japanase quail were aimed in this study. The experimental design was used for this study nested classification. For this aim we were conducted 4 parent flocks in 15 interval. Acording to the flock ages result of the eggs production in this study in total eggs 92.0, 75.9, 69.4 and 64. 1 (Hen-housed). Respectively per different ages flock (126 day-old, 112 day-old, 105 day-old and 119 day-old). Egg production was increased at third week and it was decreased 20th week aged. According to the parent flock which were four different aged, egg weight was 11.50g, 10.93 g, 11.16 g and 1 1. 1 4 g respectively. The hatchery study was carried out for 4 groubs of ages Japanese quails. The fertility ratios were 94.99 %, 94.80 %, 94.10 % and 92.47% respectively. The hatchability was 72.57 %, 78.53 %, 75.39 % and 68.81% respectively. The effect of the parent ages on hatchability was significant, peak fertility was found from 12 to 14 week of hen ages. Hatching weight was obtained from different ages flock and four different hatchary. Hatching weight according to the parental ages was first hatch 8.06 ±.06, 7.66±.06, 7.841.06 and 6.87 ±.06g ; second hatch 8.06±.06, 7.65±.06, 7.86±.06 and 2.35±.06g ; third hatch 7.85±.07, 7.72±.05, 7.93±.06, 7.77±.06g and forth hatch 7.531.07, 7.50±.07, 7.64±.06, 7.42±.06g respectively. The determined hatching weight was ingreased according to the ages flock. The parent ages effected the weight gain during the four weeks periods. At the sixth week of the average live weight in four hatchs were determined for per hatch. In first hatch they were 153.44±2.17, 150.57±1.96, 149.42±2.01, 153.62±2.09 g for males; 182.81±3.96, 180.0013.14, 181.37+3.14, 185.7614.04 g for females respectively. In second hatch theywere 144.57±1.32, 142.58±1.79, 144.21±1.68, 146.78+1.72 g for males and 165.54±3.10, 165.42±3.00, 172.16±3.41, 170.47±3.53 g for females respectively. In third hatch they were 140.00±2.00, 141.7812.79, 147.86±2.03, 148.41±1.95 g for males and 157.14±3.89. 146.8714.20, 153.1 1±3.96, 160.12±3.58 g for females respectively. In forth hatch they were 140.45±2.48, 147.71±2.65, 153.94±2.79, 145.87±3.04 g for males and 151.9315.31, 160.57±4.72, 158.53±3.89, 162.75±4.20 g for females respectively. Espeacly weight gain was effected the hen ages at the end of the growth priod and weight gain was degreased. In conclusion, it was determined live weights were increased during the growth period from second to fourth week aged and females showed significantly higher performence than the males at the all of the four groups and four hatchs. All of the Japanese Quail, were in the four groups, the feed efficiency and live weight were decreased at the end of the sixth week.