Distributed channel aware link scheduling for CSMA based wireless networks with time-varying channels and delay sensitive applications
Dağıtık ve kanal bilgisi kullanan; CSMA tabanlı kablosuz ağlarda zamanla değişen kanallar altında gecikmeye hassas uygulamalar için link çizelgeleme
- Tez No: 387665
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EZHAN KARAŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Kablosuz ağlarda, komşu linkler arasındaki etkileşim önemli bir konudur. Link izelgeleme algoritması, komşu linkler aynı anda aktif olamayacak şekilde bu etkileşimi kontrol eder. Literatürde, link çizelgeleme problemi üzerine, çıktı optimalitesine sahip, dağıtık algoritmalar tasarlanmıştır. Ancak, bu algoritmalardaki maksimum paket gecikme değeri yüksek olabilir ve bu durum“Skype”gibi gecikmeye hassas uygulamalarda performansın önemli seviyede düşmesine nedenolur. Bu tezde, iki dağıtık link çizelgeleme algoritması tasarlanmıştır: tam oppörtünist algoritma ve gecikme tabanlı adaptif algoritma. Tasarlanan algoritmalar,çıktı optimalitesine sahip olup, daha önceden tasarlanmış çıktı optimalitesine sahip çizelgeleme algoritmalarının ortalama gecikme performanslarını sönümlemeli radyo kanallarında 20% oranında arttrmıştr. Ayrca, gecikmeye hassas uygulamalar için zamanaşımına uğramadan başarılı bir şekilde paketlerin alınmasının oranını ölçen“Etkili Başarılı Çıktı”tanımlanmıştır. Bu tezde tasarlanan gecikme tabanlı dağıtık adaptif çizelgeleme algoritması, literatürdeki çıktı optimalitesine sahip algoritmalarla karşılaştırıldığında,“Etkili Başarlı Çıktı”gözönüne alındığında, yaklaşık olarak 100% performans artışı sağlamştır.
Özet (Çeviri)
In wireless networks, interference between neighboring links is an important issue. The link scheduling algorithm controls the interference between neighboring links such that no adjacent links can be concurrently active. Distributed throughput optimum algorithms for the link scheduling problem have been proposed in the literature. However, the maximum packet delays of these distributed throughput optimum algorithms can become arbitrarily large, which significantly degrades the performances of delay sensitive applications such as“Skype”. In this thesis, we propose two distributed link scheduling algorithms: a full opportunistic algorithm and a delay based adaptive algorithm. The proposed algorithms, while maintaining throughput optimality, increase the average delay performance of the previously proposed throughput optimum scheduling algorithms by 20% under the fading radio channel. We propose a new metric“Effective Goodput”, which measures the rate of packets that are successfully received before their respective playout times for delay sensitive applications. The delay based distributed adaptive scheduling algorithm proposed in the thesis increases the“Effective Goodput”by nearly 100% compared with the throughput optimum scheduling algorithms proposed in the literature.