Ekonomik krizlerin yoksulluk üzerine etkileri: 2001 şubat krizi çerçevesinde Türkiye incelemesi
Effects of economic crises on poverty: An analysis on Turkey within the framework of 2001 feburary crisis
  1. Tez No: 387666
  2. Yazar: FEYZULLAH ERKUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELAHADDİN BAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Dünya ekonomisi özellikle 19. yüzyılın sonlarına doğru çok hızlı gelişmeler göstermiş ve ülkelerin birbirleri ile olan ekonomik ilişkileri elektronik, telekomünikasyon ve bilgisayar teknolojisindeki baş döndürücü ilerlemelerle daha da gelişmiş ve aynı zamanda daha karmaşık hale gelmiştir. Bunun sonucu olarak küreselleşme kavramı, hemen hemen tüm ülkelerin ekonomileri bir bütün haline gelmiştir.Küreselleşen ve teknolojik gelişmelerle çok çabuk etkileşim içine giren ekonomik ilişkilerle birlikte, dünya ülkelerinin ortak mücadele etmesi gereken ?ekonomik kriz? kavramı ortaya çıkmıştır. Ekonomik kriz kavramı iktisadi olarak çok eski bir kavram olmakla birlikte özellikle son yıllarda birçok gelişmiş ve gelişmekte olan ülkenin ekonomisini etkisi altına alması ile üzerinde daha çok durulan ve incelenen bir iktisadi kavram olmuştur.Bir yandan gelişen ve teknolojik hale gelen, bir yandan da birçok ekonomik krizi yaşayan ve bu tehlikenin sinyallerini hisseden ülke ekonomilerinin ortak mücadele etmek zorunda kaldığı hem iktisadi hem de sosyal bir kavram olan ?yoksulluk?, tüm dünyanın çözüm bulması gereken ve tüm dünya sosyo-ekonomik düzenini etkileyen bir gerçek olmuştur. Yoksulluk kavramının tanımlanması, yoksulluğun çerçevesinin çizilmesi ve ülkelerde ve dünyada yoksulluğun ölçülmesi her ne kadar zor ise de özellikle ekonomik kriz dönemlerinde ülkelerin ekonomik ve sosyal yapılarında kanayan bir yara olarak, çözüm bekleyen veya en azından azaltılması için mücadele edilmesi gereken bir konudur.Bu çerçevede, özellikle 1980'li yıllardan bu yana büyük bir değişim içinde bulunan Türkiye ekonomisinde hem içsel hem de dışsal etkilerle birçok ekonomik kriz yaşanmıştır. Bu krizlerin en önemli ve en sarsıcı sonuç bırakanlar arasında yer alan ?2001 Şubat Krizi?nin ve bu krizin yoksullar ve yoksulluk üzerindeki etkilerinin incelenerek ortaya konması, ekonomik krizlere karşı oluşturulacak ekonomik ve sosyal politikaların çerçevesinin belirlenmesi ve yoksullukla mücadele açısından yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Many rapid developments took place in the world?s economy especially towards the en of nineteenth century and the financial relationships among countries both improved and got more complicated with the mind-blowing developments in electronic, telecominication and computing technologies. As a result of this, in the concept of globalization, nearly all thd worlds economies have become a whole.The concept of economic crises has emerged as a fact that every country should fight in a corparete way with the economical affairs which have been globalized and connected rapidly by means of technology. Although the concept of economic crise is wery old in financial area, especially in recent years, it has been stressed and examined more because it has been affecting lots of developed and developing countries? economies.The poverty, both an economic and social concept, has become a fact which should be solved worldwide and has been affecting the whole worlds socio-economic order; with which the countries that are developing and becoming more technological, als living a lot of economic crises and feeling the signals of this danger have to struggle collectively. Despite the fact that defining, framing and measuring the poverty in the world is difficult, particularly during the economic crises, as a problem in the countries? economic and social atructures, it is an issue which must be resolved or al lesast be fought to decrease.In this context, in Turkey?s economy which has been substantially changing especially since 1980?s, there have been so much crises because of both internal and external effects. The examination and revelation of the 2001 Feburary Crisis and the impacts of it on poverty and poor people, which is one of the most crucial and most devastating ones, will be useful for determining the framework of economic and social policies that will be made up for probable crises.