OLSR-aware cross-layer channel access scheduling in wireless mesh networks
Örgüsel ağlarda OLSR-duyarlı katmanlar arası kanal erişim planlaması
  1. Tez No: 246590
  2. Yazar: MİRAY KAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM KÖRPEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Kablosuz örgüsel ağlar, radyoların örgüsel topoloji oluşturdukları bir ceşit haberleşme ağıdır. Kablosuz örgüsel ağların amaca özel tasarısız ağlar, kablosuz yerel ağlar, kablosuz kişisel ağlar ve kablosuz kentsel ağlar gibi bir çok ağ çeşidinde gözlenen kısıtlayıcı etkenlere çözümler sunması ve bu ağların performanslarını önemli ölçüde arttırması beklenmektedir. Bu sebeplerden ötürü, son dönemlerde kablosuz örgüsel ağlar alanında hızlı ilerlemeler kaydedilmiş ve bir çok yeni konuşlandırmalar yer almıştır.Kablosuz örgüsel ağlar için tasarlanmış bir kanal erişimi zamanlama algoritması basit, ölçeklenebilir ve işletim yükü az olan bir algoritma olmalıdır. Son dönemlerdeki araştırmalarda katmanlı ağ gerçekleştirme yapısındaki katmanların harmanlanmasıyla elde edilebilecek olası performans arttırımları da incelenmektedir. Kablosuz örgüsel ağlarda yüksek trafik taleplerini karşılamaya uygun STDMA-tabanlı kanal erişim yöntemleri sıkça kullanılmaktadır. Bu tezde, ağda üretilen toplam iş miktarını arttırmayı amaçlayan OLSR'a özgü bilgilerdenfaydalanarak işleyen, biri dağıtık, biri merkezi kontrollü olmak üzere iki farklı STDMA-tabanlı kanal erişimi zamanlama algoritması sunulmaktadır. Merkezi kontrollü algoritma klasik grafik renklendirme algoritmasının bir uyarlaması olup dağıtık algoritma her radyonun tahmin edilebilir bir rastgelelik ile kararaldığı bir algoritmadır. Önerilen algoritmalar birbirleriyle ve OLSR'a özgü bilgileri kullanmayan uyarlamaları ile ns-2 simülasyon ortamında ki yaslanmışlardır. Simülasyon sonuçlarımız OLSR bilgisinin MAC katmanınca ekstra bir yük olmaksızın elde edilebileceğini ve OLSR'a özgü bilgilerin kullanılması halinde elde edileceği öngörülen performans artışını doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
A wireless mesh network (WMN) is a communications network in which the nodes are organized to form a mesh topology. WMNs are expected to resolve the limitations and signifıcantly improve the performance of wireless ad-hoc, local area, personal area, and metropolitan area networks, which is the reason thatthey are experiencing fast-breaking progress and deployments. WMNs typically employ spatial TDMA (STDMA) based channel access schemes which are suitable for the high traffıc demands of WMNs. Currentresearch trends focus on using loosening the strict layered network implementation in order to look for possible ways of performance improvements. In this thesis, we propose two STDMA-based cross-layer OLSR-Aware channel access scheduling schemes (one distributed, one centralized) that aim better utilizingthe network capacity and increasing the overall application throughput by using OLSR-specifıc routing layer information in link layer scheduling. The proposed centralized algorithm provides a modifıcation of the traditional vertex coloring algorithm while the distributed algorithm is a fully distributed pseudo-randomalgorithm in which each node makes decisions using local information. Proposed schemes are compared against one another and against their Non-OLSR-Aware versions via extensive ns-2 simulations. Our simulation results indicate that MAC layer can obtain OLSR-specifıc information with no extra control overhead and utilizing OLSR-specifıc information signifıcantly improves the overall network performance both in distributed and centralized schemes. We further show that link layer algorithms that target the maximization of concurrent slot allocations do not necessarily increase the application throughput.