Bir filmin hikayesi: Büyük oyun
The story of a film: A step into the darkness
- Tez No: 387718
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK BUYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez çalışmasında Büyük Oyun isimli uzun metraj sinema filminin fikir aşamasından, vizyona çıkışına kadar olan süreç ele alınmaktadır. Bir uzun metraj filme temel olabilecek bir çıkış cümlesinden, sinopsisin yazımına, tretman ve senaryo aşamalarının nasıl gerçekleştiğini anlatan bu çalışma, cast çalışması, ön prodüksiyon, çekim aşamaları, montaj, miksaj ve color süreçlerinden sonra baskı ve vizyon aşamalarını incelemekte ve bir uzun metraj sinema filminin tüm oluşum sürecini analiz etmeye çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we examine the processes of making of the feature film ?A Step into the Darkness? from the concept to the big screen. In the dissertation, the linear stages of nailing the tagline, writing down the synopsis, the treatment and the final script are investigated, and the further stages of pre-production, production and the post production including editing, mixing and color all the way to the printing are studied in order to analize the progression and mechanism of a feature film.