Anadolu yazma ve yemenilerinin figürlerle birlikte resimsel çözümlemesi
Anatolia yazma and yemeni's with figures pictorial analysis
  1. Tez No: 387719
  2. Yazar: BEYZA İNAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ADNAN YALIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmada, Yirminci Yüzyıl Resim Sanatında figür konusuna değinilmiş ve bu konu üzerinde çalışan ressamların figürlerinde kullandıkları soyutlamacı yaklaşımlar örneklerle incelenmiştir. Modern Sanatta meydana gelen en büyük değişim ise, 1912'de Kübizmle başlayan tuval dışı malzemelerin resim sanatına girmesiyle farklı bir anlayışın ortaya çıkması olmuştur. ?Kolaj? adı verilen bu tekniğin geliştirilerek kullanıldığı Dada ve Pop Art konuları da açıklanarak, örnek çalışmalar ışığında irdelenmiştir. Çalışma kapsamında oluşturulan resimlerde yazma/yemeni kullanımı nedeniyle, bu tekstil ürününün tarihçesi ve yapılış teknikleri araştırılmış, kompozisyon, açık-koyu, renk, biçim gibi plastik öğeler, yapılan 10 resim üzerinde incelenip yorumlanmıştır. Böylelikle, bir tekstil ürünü olan yazma, figür, boya birlikteliği ile resmin bir öğesi halini almıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Twentieth Century Painting on the subject of figure mentioned and abstract figures approaches used by artists about this study were examined with examples. The biggest change occured in the modern art, was emergence a different view in 1912 introduction of non-canvas painting materials starting Cubism. This tecniques called ?Collage? by developing and by explaining the topic of Dada and Pop Art was examined with examples.In spite of using yazma/yemeni in the created pictures within studies, this is the history of textile products and construction techniques were investigated and like composition,light-dark color, format plastic items by examining were interpreted on the fifteen pictures. Thus, with the yazma, figure, paint of a textile product became an element of the picture.