Plastik seralarda doğal havalandırma sistemlerinin etkenliğinin belirlenmesi üzerine araştırma
Investigatiers on the effectiveness of natural ventilation systemsin plastic greenhauses
- Tez No: 38772
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NAFİ BAYTORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
III ÖZ Su çalışmada Akdeniz Bölgesi iklim kucağında bulunan plastik seralarda doğal havalandırma sistemlerinin sera içi sıcaklık ve nem değişimine etkisi ile, farklı havalandırma açıklıkları ve dış iklim koşulları altında hava def isim sayısının belirlenmesi amaçlanmıştır. Havalandırma sistemlerinin etkenliği, kapakların çeşit li konum ve açıklıklarına, rüzgar hızına ve sera içerisinde oluşan sıcaklık farkına bağlıdır. Havalandırma sistemlerinin etkenliklerinin belirlenmesinde kullanılan kriterlerden bir tanesi birim alana etki eden hava değişim sayısıdır. Bu amaçla çalışmada birim alana etki eden hava değişim sayısı, enerji dengesi yöntemi ile hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This study was made on plastic covered greenhouses in Çukurova region to determine the effect of ventilation systems on temperature and humidity changes and also to determine the air circulation rate depending on different ventilation opening and climatic conditions. Effect of ventilation systems depend on ventilation gate position and openings; wind speed and temperature differences in greenhouses. One criteria used to determine the effectiveness of ventilation systems is air exchange rate effecting unit area. For this purpose the study is made to calculate air exchange rate effecting unit area fay means of method of energy conservation in the plastic greenhouses.