Etlik piliç karma yemlerinde enzim katkısıyla en uygun arpa kullanım onarımının araştırılması
A Study on determining an optimum level of barley and supplemental enzyme in broller diets
  1. Tez No: 38771
  2. Yazar: SİBEL CANOĞULLARI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FERDA OKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
VI ÖZ Bu araştırım, etlik piliç karma yemlerinde kullanılması halinde sindirilebilirliğinin düşük olması ve performansta negatif etkilere sahip olan arpanın karma yemlerde %l% 20 ve 30 düzeyinde %0.1, 0.2 ve 0.3 enzim katkısı ile kullanımını araştırmak ve kullanılan bu düzeylerde en uygun arpa kullanımı ve bu düzeyde etkili olan enzim katkı düzeyini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre etlik piliç karma yemlerinde arpanın %30 düzeyinde %0. 1-0.3 enzim katkısı ile kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT The present study was conducted to assess the usability of barley, which is limited in broiler diets due to its low digestibility and negative influence on performence of broiler, in 10, 20 and30% with 0.1, 0.2 and 0.3 % enzyme supplementation in broiler diets. According to the results obtained in the experiment barley can be used up to 30 %with 0. 1-0.3 % enzyme supplementation in broiler diets.