Sıcak ve soğuk uygulamaların dirsek eklemi eklem pozisyon duyusuna etkisi
Effect of heat and cold applications on elbow proprioception
  1. Tez No: 387747
  2. Yazar: HAYDAR KAYNAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN V. SAYIN, PROF. DR. DEVRİM AKSEKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Spor, Orthopedics and Traumatology, Sports
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Spor yaralanmalarıyla ilgilenen bilim dallarında propriosepsiyon kavramının önemi her geçen gün biraz daha fazla anlaşılmaktadır. Propriyoseptif egzersizlerle tedavi sonuçları daha iyi hale getirilebilmekte, yeniden yaralanma riski azaltılabilmektedir. Ayrıca yaralanma öncesi propriyoseptif eğitimle, yaralanma sıklığının da azaltılabildiğine inanılmaktadır. Bandajlama, breysleme, kas yorgunluğu, egzersiz ya da cerrahi tedavi gibi birçok faktörün propriosepsiyonu etkilediği gösterilmiştir. Sportif rehabilitasyonda sık kullanılan sıcak ya da soğuk uygulamalarının propriyosepsiyona etkileri ise bilinmemektedir. Bu çalışmanın amacı, sıcak ve soğuk uygulamanın Tegner aktivite düzeyi 5-8 arasında olan sağlıklı bireylerin dirsek eklemlerinde propriyosepsiyonu etkileyip etkilemediğini ortaya koymaktır.Gereç ve Yöntem: Yaşları 18 ile 28 arasında değişen (ort: 20.93±2.13 ), toplam 82 sağlıklı birey çalışmaya alındı. Deneklerin tümünün dominant ekstremitesi sağ taraftı ve hepsi Tegner aktivite düzeyi 5-8 arasında değişen Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencileri idi. Dominant dirseğin (sağ) propriyosepsiyonu dijital gonyometre yardımıyla aktif eklem pozisyon duyusu tekniği kullanılarak, birer hafta arayla başlangıçta, soğuk ve sıcak uygulama sonrası ölçüldü. 30 ve 60 derecelik dirsek fleksiyon pozisyonları hedef açılar olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Purpose: Importance of proprioception in the treatment and prevention of sports injuries has become increasingly clear. Outcome of treatments are increased through proprioceptive rehabilitation, and re-injury risk is reduced. It is also believed that incidence of injury may be reduced by using pre-injury proprioceptive education. Bracing, muscle fatigue, exercises and surgery has been shown to affect proprioception level. Little is known about the effect of heat and cold application on proprioceptive capability which is the most commonly used treatment modalities on sportive rehabilitation. Purpose of this study was to investigate the effects of cold and heat application on elbow Proprioception in healthy volunteers whose activity levels are between Tegner 5-8.Materials and Methods: A total of 82 healthy volunteers (35 women, 47 men) whose ages were ranged between 18 and 28 years (av: 20.93±2.13 ) were included in the study. Dominant extremity was right side in all subjects and all the subjects were student in High School of Physical Education and Sports with a Tegner activity level of 5-8. Proprioception of the dominant elbow (right) was measured by using a digital goniometer with the technique of active joint position sense at the beginning of the study, following cold application and hot application with one week interval, respectively. Two target angles were defined 30 and 60 degrees of elbow flexion.