Açık kalp cerrahisinde kullanılan 2 farklı kardiyopleji yönteminin (del nido solüsyonu ve sıcak kan kardiyoplejisi ) hastalarda post operatif dönemde atriyal fibrilasyon gelişmesi açısından karşılaştırılması
Comparison of 2 different cardioplegia methods ( del nido solution and hot blood cardioplegia ) used in open heart surgery for the development of atrial fibrillation in the post operative period in patients
- Tez No: 672496
- Danışmanlar: DOÇ. MEHMET KİRİSÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Kardiyoloji, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Cardiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Perfüzyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Ameliyat sırasında kalbin durdurulması ve ameliyat sahasının durağan ve kandan arındırılmış bir ortam olması gerekmektedir, kalbin durdurulması için geçmişten günümüze pek çok yönteme başvurulmuştur. Günümüzde her bir klinik miyokardial korumada daha etkili olduğunu düşündüğü yöntem veya yöntemleri tercih etmektedir. Bizim kliniğimizde ise sıcak kan kardiyoplejisi ve del nido yöntemleri tercih edilmektedir. Buckberg. St. Thomas Hospital, Breitschneider, sıcak kan, soğuk kan, del Nido gibi Kullanılacak kardiyopleji yöntemini seçerken genellikle en etkin miyokardiyal koruma yöntemi seçilir. Bizde rutin olarak kullanılan bu iki kardiyopleji çeşidinin post operatif kalp üzerinde ki en sık görülen ritim bozukluğu olan Atriyal Fibrilasyon gelişmesi yönünden retrospektif değerlendireceğiz. Bu araştırmada Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde 2016 – 2020 tarihleri arasında açık kalp cerraisi ameliyatı olan 316 hasta retrospektif olarak olguların geriye dönük dosya kayıtlarının arşiv ve veritabanı incelenerek yapılmıştır. Hastalar kullanılan del nido kardiyopleji (n=166) ve sıcak kan kardiyopleji (n=150) kardiyopleji tipine göre iki gruba ayrıldı. Tüm veriler bilgisayarda SPSS (statistical package for social sciences) for Windows 22 programına kaydedilerek analiz edildi. Verilerin değerlendirilmesinde frekans, yüzde, ortalama ve standart sapma istatistiklerinin yanında, ayrıca ki kare testi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular % 95 güven aralığında % 5 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir. Çalışmamızın yürütüldüğü hastanemizde farklı ameliyat ekiplerin uygulamalarına göre, planladığımız paremetreler altında Atrial fibrasyona etkilerini karşılaştırdık. Kardiyoplejik solüsyonlardan; kan kardiyoplejisi ve del nido kardiyoplegi arasında Atrial fibrasyona direk etkisi olmadığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
During the surgery, the heart must be stopped and the operation field must be a stable and blood-free environment, many methods have been used to stop the heart from past to present. Today, each clinic prefers the method or methods that it considers to be more effective in myocardial protection. In our clinic, cold blood cardioplegia and del nido methods are preferred. Buckberg. St. When choosing the cardioplegia method to be used, such as Thomas Hospital, Breitschneider, hot blood, cold blood, del Nido, the most effective myocardial protection method is generally chosen. We will retrospectively evaluate these two types of cardioplegia that are routinely used in terms of the development of Atrial Fibrillation, which is the most common rhythm disorder on the post-operative heart. In this study, 316 patients who underwent open heart surgery in Kahramanmaraş Sütçü İmam University Medical Faculty Research and Application Hospital between 2016 and 2020 were retrospectively analyzed by retrospectively examining the archive and database of the cases. The patients were divided into two groups according to the type of del nido cardioplegia (n = 166) and cold blood (n = 150) cardioplegia used. All data were recorded in the SPSS (statistical package for social sciences) for Windows 22 program on the computer and analyzed. In the evaluation of the data, besides the frequency, percentage, mean and standard deviation statistics, also the chi-square test was used. The obtained findings were evaluated at 95% confidence interval and 5% significance level. In our hospital where our study was conducted, we compared the effects on atrial fibration under the parameters we planned, according to the practices of different surgical teams. From cardioplegic solutions; It was concluded that there is a direct effect on atrial fibration between blood cardioplegia and del nido cardioplegia.