Endüstriyel cam şekillendirme yöntemleri ve çağdaş uygulamalar
  1. Tez No: 53734
  2. Yazar: SERDAR GÜRSES
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERDİNÇ BAKLA
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
III ÖZET Cam, insanların çok eski tarihlerden beri kullandığı bir malzemedir. Dolayısı ile bu çalışma, camın tarihçesinden başlayarak endüstriyel anlamda günümüzdeki üretim ve şekillendirme yöntemlerini ele almaktadır. Teknolojinin gelişmesi cam şekillendirme yöntemlerine de yansımakta ve üretim sistemlerinin yanı sıra yeni yeni ürün çeşitleri geliştirilmektedir. Günümüzde cam, sanat eğitimi içinde de yerini almıştır. Camı bilimsel ve teknolojik ağırlıklı anlatan, mühendislik kapsamı içinde bir çok basılı kaynak bulunmaktadır. Fakat camı çağdaş sanat ile ilişkilendiren kaynaklar yok denecek kadar azdır. Endüstriyel cam üretimi denildiğinde akla, direk kullanıma yönelik ürünler gelmektedir. Oysa günümüzde çağdaş sanat kavramı içinde bu ürünlerden de yararlanmak olasıdır ve yararlanılmaktadır. Teknolojik gelişmeler cam üretimi ile birlikte cam işleme yöntemleri ve buna bağlı ürünleri de etkilemektedir, örneğin, cama sıcak şekillendirmenin yanı sıra soğuk şekillendirme yöntemleriyle de form kazandırmak mümkündür. Bu gelişmeler doğrultusunda cam ürünlerin sanata katkısı da artmaktadır. Bir çok sanatçı bu ürünlerden faydalanarak çalışmalarını sürdürmektedir. Glass is a matterial that has been used by the human race since ancient times. Thus, this work involves today's industrial production and forming methods and those of our ancestors. The technological developments influences glass forming and production technigues; creating new production systems and product varieties. Today glass has taken its place in art enducation. It is possible to find engineering sources explaining glass scientifically, in large quantities. But, on the contrary sources pertaining to glass and its place in contemporary art are very rare. Industrial glass production brings to mind products for directs-use. But, these products can be and are used as elements of contem porary art. Technological developments effect glass production, glass treatment and all products that are tied with glass. For exemp\e, it is possible to form glass by hot forming and uncountable variations of equipment and materials as acids, adhesives, diamond cuttes etc. These advances increase the role of glass products in contemporary art, creating materials for new works.
Özet (Çeviri)