Liselerde şiddet olgusu üzerine bir araştırma: Sivas ili örneği
The violence fact at high schools: Example of Sivas country
- Tez No: 387752
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Liselerde şiddet olgusu üzerine bir araştırma Sivas ili örneği adlı bu araştırmamızda insanlık tarihinden beri var olan şiddet olgusunun, gençlik ve lise öğrencileri üzerinde yaratmış olduğu etkileri anlamak ve bu öğrencilerin neden şiddete başvurduğunu, şiddeti neden bir çözüm yolu olarak gördüklerini anlamaya çalışmaktır. Araştırmamızda öncelikle şiddetin tanımı yapılmış, boyutları ve sınıflamaları yapılarak eğitim alanında şiddet konusunda güncel örneklere bakılmıştır. Araştırmamızın esas unsuru olan lise öğrencilerinin içinde bulunduğu gençlik dönemini ve alt başlıkları olan erinlik ve ergenlik dönemleri incelenmiş, fiziksel ve psikolojik anlamda ne gibi değişimlere uğradıkları ortaya konulmuştur.Yaşadıkları bu karmaşık dönemi anlamak araştırmamız açısından oldukça önemliydi. Neden gençlerimiz şiddete başvuruyor sorusuna saha çalışması yapmadan tam bir sonuca ulaşamayacağımızı düşünerek Sivas ilindeki lise öğrencileri üzerine anket çalışması yapma ihtiyacı doğmuştur. Bu amaçla örneklem tekniğiyle alınan liseler ve bu liselerdeki öğrenciler üzerine anket çalışması yapılmıştır.Temel ve alt varsayımlarımızı geçerliği denetlenmiş ve şiddet ile lise öğrencileri arasında ne gibi sosyo kültürel ekonomik ilişkinin olduğu ortaya çıkartılmaya çalışılmıştır. Spss programına girilen veriler ve elde edilen sonuçlar yorumlanmıştır. Verilerden elde ettiğimiz sonuçlara göre önerilerimizde araştırmamızda ortaya konulmuştur. Bu sonuçlar çerçevesinde ülkemizde sosyal bir sorun olan şiddet konusunda yapılması gerekenler de belirtilmeye çalışılmıştır.Gerek eğitim kurumları gerek aileler gerekse toplumsal kurumlar açısından değerlendirmeler yapılmıştır.Sonuç olarak şiddetin tek bir nedeninin olmadığı, lise öğrencilerinin şiddete başvurma nedenlerinin çokluğu yine araştırmamızda ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
A research on the violence fact at high schools; In this research called the example of Sivas country, we tried to understand the influence of the violence fact which has existed since the beginning of the human history on the youth and high school students, and why these students tend to violence and why they think the violence as a way to solution. In our research, the description of violence is initially made, and we examined the current examples of violence subject in the education field with making the dimensions and classifications. The youthfulness and adolescense period of the high school students who are the main element of our research was examined, and how they change physically and psychologically was explained. Understanding this complicated period that the young expreinced was very important for this research. We believed that we couldn?t get a complete conclusion without a field study on the question why the young tend to violence. Therefore, the need of a questionary work on the high school students of Sivas was arisen. For this purpose, with the sample technique questionary works on some schools and their students in Sivas were done. Our main and sub hypothesis? validity was checked and what kind of socio-cultural and economic relation exist between violence and high school students was tried to be revealed. The data input on the SPSS program and the results which were gained were commented. Our proposals according to the results which were acquired from the data were presented in this research. With the frame of these results, the necessary measures on the violence which is a social issue in our country were pointed out. Some assessments from the point of the view of the both education instituons, and families and social associations were done. In conclusion, it was again presented in our research that there wasn?t only one reason for violence and the high school students had many reasons to attempt to violence