Nuclear translocation of NFAT family proteins in human reporter cell lines
İnsan raportor hücre serilerinde NFAT protein ailesinin hücre çekirdeğine translokasyonu
  1. Tez No: 387756
  2. Yazar: ABDALSALAM OMER KMAIL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BATU ERMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Aktive edilmiş T hücrelerinin çekirdek faktörü (NFAT) proteinleri, evrimsel açıdan NF?B/Rel familyasıyla bağlantılı yazılma faktörleridir. NFAT protein ailesi, beş proteinden ve çeşitli bağışıklık sistemi genlerinin ifadesini düzenleyen bazı izoformlardan oluşur. NFAT proteinlerini kodlayan ve önceleri T hücresine özgü olduğu düşünülen mRNA'lar, çeşitli hücreler ve dokular arasında dağılım farkları gösterir. Atıl hücrelerde NFAT proteinleri yüksek oranda fosforilaze olmuştur ve sitoplazmada yer alır. Sinyalle aktive edilen kalsinürin fosfatazı sonucunda defosforalize olan NFAT'lar çekirdeğe taşınır. NFAT proteinleri, CK1 ve GSK3 gibi NFAT kinazları yoluyla tekrar hücreden çıkar. Bu çalışma, NFAT yazılma faktörü proteinlerinin PMA/iyonomisin uygulaması sonucunda hücre altı yer değişimi için gerekli bölgeleri araştırmayı hedeflemektedir. Memeli hücrelerinde farklı NFAT protein ailesi bireylerini ifade etmek için kalsiyum fosfat geçici transfeksiyon yöntemini kullandık. İyonomisin uygulaması NFAT2'nin çekirdeksel yer değişimini sağlarken, NFAT3'ün bu kurala uymadığını belirledik. NFAT'ın çekirdeksel yer değişimi sonucunda yeşil flüoresan protein (GFP) sentezleyen insan embriyosu böbrek hücre dizileri oluşturduk (HEK293). Yaptığımız flüoresan mikroskopi ve akım sitometre deneylerinde, NFAT2'nin çekirdeksel lokalizasyonunun PMA/iyonomisin uyarısından sonraki 15 dakika içinde başladığını ve proteinlerin çoğunluğunun çekirdeğe iki saat sonunda girdiğini gösterdik. NFAT2 proteininde, çekirdeğe taşınması için önemli olan ve düzenleyici bölge adı verilen bir bölge belirledik. Protein-protein etkileşiminin, NFAT çekirdeğe taşınmasında kritik bir rol oynaması muhtemeldir. İleride biyokimyasal yöntemler kullanılarak yapılacak deneyler, bu proteinlerin aydınlatılmasına yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Nuclear factor of activated T-cells (NFAT) proteins are transcription factors evolutionary related to the NF?B/Rel family. The NFAT family consists of five proteins and several isoforms that regulate the expression of various immune system genes. The mRNAs that encode NFAT proteins, which were first thought to be T-cell-specific, vary in distribution between different cells and tissues. In dormant cells, NFAT proteins are highly phosphorylated and reside in the cytoplasm. Upon phosphorylation by a signal activated calcineurin phosphatase, NFATs are imported to the nucleus. NFAT proteins are exported back out of the nucleus by NFAT kinases such as CK1 and GSK3. This study aimed to investigate the domains necessary for the subcellular translocation of NFAT transcription factor proteins upon PMA/ionomycin treatment. The calcium phosphate transient transfection method was used to express different NFAT family members in mammalian cells. We found that ionomycin treatment results in the nuclear translocation of NFAT2 while NFAT3 does not follow this rule. We generated reporter human embryonic kidney 293 cell lines that express green fluorescent protein (GFP) upon NFAT nuclear translocation. Fluorescent microscopy and flow cytometry experiments were performed and showed that the nuclear localization of NFAT2 begins within 15 minutes after PMA/ionomycin stimulation, with most of the proteins entering the nucleus after two hours. We identified a domain in the NFAT2 protein called the regulatory domain which was important for translocation. Protein-protein interactions likely play a crucial role in NFAT nuclear import. Future experiments using biochemical techniques may help to bring these proteins to light.