Çocukluğa ilişkin anı ve imgelerin resme yansımaları üzerine bir dizi resim önerisi
A series of painting suggessions on the reflections of memories and images related to childhood on painting
  1. Tez No: 387757
  2. Yazar: BİNNAZ KOCA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ADNAN YALIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, sanatta geçmiş ve anıların özellikle de çocukluk döneminin etkisi, yapılan resimlerle ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Oluşan bu resimler, tez içeriğinin belirlenmesinde etkin olmuştur.Sanat, öznel bir tavır olduğundan, öznelliğin ortaya çıkmasına neden olacak şeyler arasında yaşantılar da gelmektedir. Kişinin hayatında farklı dönemler yer alır ve bu dönemler farklı başlıklar altında isimlendirilir. Çocukluk dönemi gibi.Çocukluk dönemi araştırılarak bu dönemin en çok ilişkili olduğu aile, okul, oyun, anı gibi kavramlar da ele alınıp öznel yaşantıdan yararlanılarak anlatılmaya çalışılmıştır. Resimleri oluşturan konular, çocukluk dönemindeki öznel yaşantılara ait olduğundan, bu çalışmada yer alan ve çocukluk dönemini anlatan yazılarda da öznel aktarımlara başvurulmuştur. Bu aktarımlar da resimlerdeki ve yazılardaki ortak duyguları ortaya çıkarmaktadır.Resim sanatında geçmiş, anı, çocukluk dönemine ait imgeleri kullanan sanatçılar bulunmaktadır. Sanatta imge ve öznellik, sanatçının kendini ifade etme şeklidir. Tez kapsamında yapılan resimlerde konuyla ilgili imgeler ele alınırken öznel bir tavır da ortaya konulmaya çalışılmıştır.Sonuç olarak, resimlerde oluşan geçmişe ait imgeler bugün ele alındığından, dünle bugün arasında sanat yoluyla kurulmuş bir köprü gibidir. Düne ait `ben' ile bugünkü `ben'in içinde biriktirdikleri, resimsel bakış açısıyla şekillenerek ortaya çıkar.
Özet (Çeviri)
In this study I aim to reveal the past and memories in art, especially the effect of childhood period, through the paintings painted. The paintings formed played an important role in determining the content of the thesis.As art is a subjective attitude, experience is among the things that may lead to subjectivity. There are different periods of a person and these are entitled under various categories. Childhood period may be an example. The chidhood period was analysed and the concepts such as family, school, games,memory which are mostly linked with this period were handled and they were tried to be depicted with the help of subjective experience. Because the subjects which form the paintings belong to subjective experience of childhood period, in the composition of this study which describe childhood period, subjective depictions were used .The depictions show the common feelings in the paintings and writing. In drawing, there have been some artists who use memoirs and images belonging to childhood. Image and subjectivity in art is the way by which the artist expresses himself. While the images in the drawings within the scope of the thesis were being handled, a subjective manner was also tried to be introduced In conclusion, As the images belonging to past are handled today, they are like bridges by way of art between past and today. The collections of past `me? and today `me? emerge with pictorial perspective.