Ömerli Baraj Gölü havzasının hidrografya özellikleri
Omerli Dam Lake basin's hydrographic features
- Tez No: 387762
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ EKİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu yüksek lisans tezi İstanbul Universitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Coğrafya Anabilim Dalında hazırlanmıstır. İstanbul Anadolu yakasındaki Ömerli, Baraj Gölü Havzasının hidrografya özelliklerinin belirlenmesi, akarsuların, kaynakların, yeraltısularının ve Ömerli Baraj gölünün hidrografik olarak incelenmesi ve bölgedeki potansiyelin ve sorunların ortaya çıkarılması için hazırlanmış bir çalışmadır.Bilindiği üzere su, dünyada günden güne petrol kadar önemli bir zenginlik haline gelmektedir. Günümüzde, dünya çapında çok özel öneme sahip olan taze ve içilebilir su kaynakları, Türkiye bakımından büyük önem arz etmektedir. Türkiye bu bakımdan çok zengin olmamakla birlikte çevresindeki pek çok ülkeye özellikle de Ortadoğu ülkelerine göre daha zengindir.Bu çalışmada, 23,1 km²'lik alan, 198 km çevre uzunluğu ve 2,2×106 m³ su tutma kapasitesine sahip, Marmara Bölgesi'nin en önemli içme suyu kaynaklarından biri olan Ömerli Baraj Gölü'nün coğrafik yapısı, hidrojeolojik, hidrolojik verileri ve hidrografya unsurları, Uygulamalı Hidrografya özellikleri coğrafi bir bakış ile incelenmiştir. İstanbul Anadolu Yakasındaki Ömerli Baraj Gölü Havzasını kapsayan geniş bir alanda ayrıntılı olarak hidrojeolojik birimler ve hidrografya özellikleri bu amaç için tespit edilmiştir.İnceleme sahasındaki akiferler ve özellikleri araştırılmıştır. Hidrojeolojik formasyonlar ile bunları meydana getiren litolojik birimler, hidrojeolojik ortam ozelliklerine gore akifer nitelikleri incelenmiştir. Yeraltısuyu acısından hidrojeolojik ortamlar; Geçirimsiz, Yerel Geçirimli, Geçirimli ve Geçirimli Taneli ortam olarak sınıflandırılmıştır. Bu havzadaki su kimyası ve su kalitesi analizleri değerlendirilmistir. Buradaki sulara ait akifer cinsi, pH değerleri, TDS-toplam tuz oranı, EC, sıcaklık, Buharlaşma Kalıntısı, Sertlik, Organik madde iceriği, su kimyasal değerleri, suyun fiziksel ozellikleri, tortu, renk, bulanıklık, elektriksel iletkenlik, bakteri oranları incelenerek su kalitesi ve kullanımı açısından incelenmiştir.Bu çalışmalardan elde edilen veriler, ileriye dönük yapılması gereken alternatif projelerle değerlendirilerek, bölge halkının geleceğinin tehlikeye girmesini engelleyecek çözüm önerileri ortaya koyulacaktır.
Özet (Çeviri)
This master thesis work as a Thesis prepared at Istanbul University of Social Scinese İnstitute in Geography Department. Studying area is located at Istanbul Anatolian side colled Ömerli Dam Lake Basin. In order to location some kind of water suply points such as borehole, tabs, springwaters, lake, rivers area were defined.As known day by day, water is becoming an important wealth as much as oil in the world. Nowadays, drinkable water sources which have critical importance worldwide are also important for our country. Fresh water sources of Turkey are better off than a lot of countries particularly middle east countries in the world.In this study analyzing the present Physical Geography condition, hydro geological, hydrologic data, hydrograhy elements, applied hydrographical features of Ömerli Dam Lake, which is one of the most important sources of drinking water in Marmara Region, is Ömerli Reservoir. It has a surface area of 23,1 km² and volume of 2,2×106 m³ was investigated to define water quality characteristics. It has a unique importance because of being the solely drinkable water source of Istanbul, the optimum utilization parameters of the reserve will be determined.Propose of this thesis being analyzed of hidrogeological investigations of Istanbul Anatolian field as well as defined potential of water and groundwater. Also existing dirilling boreholes were found out and being analyzed of water sample, interpretation of the chemical result by various hydrochemical methods. According to chemical result regional groundwater aquifer was founded and investigated. Regional rainfall, climate, temperature, vaporization being estimated. Water, artesian quality and quantity were tested. PH level, tipe of aquifer, TDS sold level, electrical conductivity, temperature, dissolved inorganic subtences, physical aspect of water. According to investigation was collected knowledge of water quality. This resaerch is to show existing or non existing of groundwater reservoir and define phisical characteristic of groundwater reservoir such as aquifer or aquitard. Also investigated Potential threats and quality of groundwater.Moreover, forthcoming costs and effects of inattentive usage of the reserve in the future will be demonstrated. Evaluating the data obtained from these studies with the necessary alternative projects, proposals for the solutions that prevent the running a risk of the city in the future will be introduced.