Diyabetik hastalarda kardiyopulmoner bypass sırasında hematokrit düzeyi ve oksijen sunumunun renal fonksiyon üzerine etkisi
The effect of values of hematocrit and oxygene delivery during cardiopulmonary bypass on renal function in patients with Diabetes mellitus
  1. Tez No: 387761
  2. Yazar: AYDIN KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEJAT SARIOSMANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Bu prospektif klinik çalışmada; diabetes mellitus (DM) tanılı olgularda, kardiyopulmoner bypass (KPB) sırasında farklı hematokrit (Hct) düzeyi ve oksijen sunumu (DO2) değerlerinin postoperatif erken dönem renal fonksiyonlar üzerine etkisi araştırıldı.Gereç ve Yöntem: Etik kurul onayı sonrası koroner arter bypass greftleme (KABG) cerrahisi uygulanan 40 DM tanılı olgu; KPB sırasındaki Hct değerlerine göre Grup 1 (Hct0.05). KPB'ın 20., 40., 60. ve 80. dk'larında Grup 1'de belirlenen Hct (en düşük; %20.4±1.6, en yüksek; %22.1±1.6) ve DO2 (en düşük; 228±25, en yüksek; 261±29), Grup 2'deki belirlenen Hct (en düşük; %25.1±1.8, en yüksek %25.6±2.2) ve DO2'na (en düşük; 282±20, en yüksek; 297±22) kıyasla anlamlı düşük saptandı (p0.05), Scr (p>0.05)ve Ccr (p>0.05) yönünden istatistiksel anlamlı fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Aim of the study: In this prospective clinical study; we aimed to investigate the effects of different values of hematocrit (hct) and oxygene delivery (DO2) during cardiopulmonary bypass (CPB) on early postoperative renal function in patients with diabetes mellitus (DM).Material and Methods: After Ethics Committee approval, 40 diabetic patients undergoing coronary artery bypass grafting (CABG) surgery were assigned into Group 1 (Hct0.05). The values of Hct (lowest; 20.4 ±1.6%, highest; 22.1±1.6) and DO2 (lowest; 228 ± 25, highest; 261 ± 29) in Group 1 were significantly lower than the values of Hct (lowest; 25.1±1.8%, highest; 25.6±2.2) and DO2 (lowest; 282±20, highest; 297±22) in Group 2 at the 20th, 40th, 60th and 80th minutes of CBP (p0.05), Scr (p>0.05) and Ccr (p>0.05) at Pre, P1 ve P24 between the groups.