Ekstrakorporal dolaşımdaki S100β proteinin total antioksidan durum, total oksidatif durum, oksidatif stres indeksi üzerine etkisi
The effect of S100β in extracorporeal circulation on total antioxidant status, total oxidative status and oxidative stress index
  1. Tez No: 387764
  2. Yazar: KAHRAMAN KOYUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDUSSEMED HAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Kardiyopulmoner bypass (KPB) sırasında ihtiyaç duyulan ekstrakorporeal dolaşım devreleri (EKDD) birçok önlenemez ve istenmeyen yan etkileride beraberinde getirmektedir. Fizyolojik olmayan ortamdan geçen kan ve bu sistemin uygulama teknikleri, kanama pıhtılaşma bozuklukları, inflamatuvar kaskadların birçok aşamasını aktive eden vazoaktif ve biyolojik aktif maddelerin salınımı, kırmızı kan hücreleri ve plazma proteinlerinin mekanik hasarı, iskemi-reperfüzyon hasarı, partikül ve gaz embolileri gibi komplikasyonlara sebep olur. Bu komplikasyonlar çeşitli seviyelerde tüm sistemleri etkileyebildiği gibi özellikle merkezi sinir sistemi hasarı sonuçları açısından önem taşır S100β proteini vertebralarda bulunan ve kalsiyum bağlarının bağlanmasından sorumlu olan, düşük molekül ağırlıklı bir proteindir. Nörolojik hasarın gösterilmesinde S100-β protein önemli bir belirteçtir.
Özet (Çeviri)
The extracorporeal circulation circuits (ECCC) that are needed during cardiopulmonary bypass (CPB) brings up many unwanted and unavoidable side effects. The blood passing through a non-biological environment and the application of this technique causes complications such as bleeding, coagulopathy, releasing of vaso- and bioactive substances that activate different steps of inflammatory cascades, mechanical damage of red blood cells and plasma proteins, ischemia-perfussion damage, particle and gase embolies. This complications may effect all systems at differet levels but it is especially important for central nervous system damage. S100β protein is a low molecular weight molecule that is responsable of calcium binding in vertebrates. It is an important marker of neurological damage. The aim of this study is to evaluate the correlation of S100β protein and TAS, TOS and oxidative stress index (OSI). We studied with 30 patients, that had a coronery bypass treatment under CPB, in elective conditions. The blood samples were taken before CPB, during both implantation and removal of the cross-clamp. S100β protein, TAS and TOS levels were evaluated using an colorimetric method in an otoanalyser