Analyse micro-textuelle de La Cantatrice Chauve d'Eugene Ionesco et de Inventaires de Philippe Minyana
Eugene Ionesco'nun Kel Şarkıcı ve Philippe Minyana'nın Envanterler adlı oyunlarının mikro metinsel incelemesi
- Tez No: 387775
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU KUNT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Fransızca
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, Eugene Ionesco'nun La Cantatrice Chauve/Kel Şarkıcı ve Philippe Minyana'nın Inventaires/Envanterler adlı oyunlarını, Michel Vinaver tarafından teatral yazına uygun olarak ortaya konulan mikro-metinsel yöntemle incelemeye çalıştık. Yöntem temel olarak metnin dokusundan alınan küçük bir parçanın oyunun bütününe dair işleyiş şeklini belirlemeye ve böylece eserin tamamını anlamak için gerekli tüm anahtarları sağlayarak son olarak başka eser incelemeleriyle birleştirmeye dayanmaktadır. Bu bağlamda Ionesco ve Minyana'nın dramatürjik özlerinin bir kısmını da olsa açığa çıkarmak için bu iki eseri inceledik ve daha sonra bu incelemelere birleştirme işlemini uyguladık.
Özet (Çeviri)
In this paper, we tried to examine Eugéne Ionesco's La Cantartrice Chauve / The Bald Soprano and Philippe Minyana's Inventaires / Inventories through a micro-textual method which was introduced by Michel Vinaver for theatrical texts. This method is essentially based on taking a fragment from the text in order to provide all the essential facts of the text as a whole, and finally to enable us to merge it with other text analyses. Within this context, in order to unveil bits of Ionescos an Minyana?s dramaturgical epitomes, we have analyzed these two plays and exercised conjoint analysis method on the analyses.