Transformation of the finance capital in Spain and Turkey: A comparative political economy perspective
İspanya'da ve Türkiye'de finans kapitalin dönüşümü: Mukayeseli bir politik ekonomi perspektifi
- Tez No: 387774
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. FATİH TAYFUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bölümü
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Dünya politik ekonomisi 1980'lerin başından itibaren büyük bir değişimin içine girmiştir. Finans kapitalin dönüşümü de bu kapsamlı değişimin çok önemli ve ayrılmaz bir parçasını oluşturmaktadır. Süreç içerisinde birçok ülke finansal sistemlerini dönüştürmek ve liberalleştirmek suretiyle bu değişime ayak uydurmuştur. Ancak, ülkesel bazda ele alındığında çok değişik metodlar izlendiği görülmektedir. Bir grup devletler (`pro-aktif' devlet), finansal sistemdeki dönüşümü daha kapsamlı bir politik ekonomi dönüşümünün parçası olarak değerlendirmiştir. Sonuçta bu ülkelerde devletin sürece stratejik müdahalesi ve finansal elit ile endüstriel elit arasında tesis edilen organik bağ neticesinde finans kapitalin dönüşümü sözkonusu ülkenin genel olarak politik ekonomisini olumlu yönde yeniden yapılandırmasının bir aracı olarak kullanılabilmiştir. Diğer bir devlet grubu (`reaktif' devlet) ise, devlet eliti, finansal ve endüstriel elit arasında verimli bir bağın tesisini sağlayamamış, finans kapitalin dönüşümü yapısal sorunların şiddetlenmesi sonucunu doğurmuştur. Bu açıdan bakıldığında İspanya ve Türkiye birinci ve ikinci kategorilere ilişkin aydınlatıcı örnekler olarak ön plana çıkmaktadır. Bu bağlamda bu tezin amacı İspanya ve Türkiyedeki finans kapitalin dönüşümünü mukayeseli politik ekonomi perspektifinden analiz etmek ve iki ülkenin politik ekonomilerinin nasıl farklı şekillerde dönüştüğünü incelemektir.
Özet (Çeviri)
The world political economy passed through sea changes starting from the early-1980s. The transformation of the finance capital was an indispensible and important aspect of this change. Most of the countries in this process adapted themselves in line with the abovementioned transformation and liberalized their financial systems. However, the specific country practises diverged from each other considerably. On the one hand, some of the countries transformed their finance capital as part and parcel of a comprehensive political economy framework. As a result of the strategic involvement of the state (`pro-active states?) and the organic interaction between the interest groups in the industrial and financial sphere, the transformation of financial systems materialized within the context of the upward restructuring of the overall political economy structure of these countries. On the other hand, some countries could not establish the productive link between industrial, financial and state elites (`reactive states?) and the financial transformation exacerbated the structural problems in the countries in question. As illuminating examples of the former and latter categories, Spain and Turkey represent instructive cases in point. In this regard, the aim of this study is to make a comparative political economy analysis between the transformation of the finance capital in Spain and Turkey and to pinpoint the diverging paths of the political economy structures of these countries.