Efficiency in Turkish banking industry: A comparison of state-owned and privately-owned banks
Türk bankacılık sektöründe verimlilik analizi: Kamu bankaları ile özel bankaların karşılaştırmalı analizi
  1. Tez No: 387776
  2. Yazar: CAHİDE ŞENİZ KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENKTAN ÖZYILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada Türkiye'deki ticari bankaların 2006-2011 yılları arasındaki verimliliği veri zarflama analizi yöntemi ile incelenmiştir. Veri zarflama analizi yöntemi, 2006-2011 yıllları arasında sürekli faaliyet gösteren 13 bankanın verileriyle yapılmıştır. Bankacılık sektöründe faaliyet gösteren tüm bankalar bu çalışmaya dahil edilmemiştir. 3 kamu bankası ve 10 özel banka örneklem olarak seçilmiştir. Uygulanan veri zarflama analizi yönteminde, 3 girdi ve 4 çıktı belirlenmiştir. Girdiler; şube sayısı, personel sayısı ve toplam krediler olup çıktılar ise net kar/zarar, takipteki krediler, toplam mevduat ve net faiz geliridir. 13 bankanın 2006-2011 yılları arasındaki veri zarflama analizi verimlilik skorları matlab programı aracılığıyla hesaplanmıştır. Belirlenen süre boyunca ortalama verimlilik skoru 0,769 ile 0,839 arasında değişmiştir. Kamu bankaları ile özel bankalar karşılaştırıldığında, kamu bankalarını içeren grubun daha yüksek verimlilik skorlarına sahip olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the efficiency of Turkish commercial banks for the period 2006 to 2011 with the help of data envelopment analysis (DEA) which is a nonparametric method. DEA application is made by using data of 13 banks which have been active in between 2006-2011. All of the operating banks in the banking sector are not included in this study. 3 state-owned banks and 10 privately-owned banks are selected as a sample. In this DEA analysis 3 input and 4 output variables are determined. The inputs are number of branches, number of personnel and total loans. The outputs used are net profit/loss, non-accruing loans, total deposits and net interest income. DEA efficiency scores of 13 banks are calculated by the help of matlab program for the years of 2006-2011. The results indicate that during this period average efficiency scores of banks range from 0,769 to 0,839. Over this period, a comparison of efficiency scores by group of ownership shows that the group of state-owned commercial banks displayed greater efficiency scores compared to the group of privately-owned commercial banks.