2008 yılı ekonomik krizi sonrasında Türk bankacılık sektörünün veri zarflama analizi ile etkinliğinin incelenmesi
After the economic crisis of 2008, the Turkish banking sector with data envelopment analysis, efficiency analysis
  1. Tez No: 327919
  2. Yazar: HÜLYA YAĞCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ALTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonometri, Banking, Econometrics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bugünün küreselleşen dünyasında bankaların ekonomideki rolü çok önemlidir. Bankacılık Sektörünün sağlamlığı ekonomilerin sağlığı açısından kaçınılmaz bir durumdur. Bu çalışmanın amacı krizin nedenlerini irdeleyerek 2008 yılı ekonomik krizinin Türk Bankacılık Sektörü üzerindeki etkilerini araştırmaktır.Yapısal farklılıklar nedeniyle, Türk Bankacılık Sektörü krize diğer gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere kıyasla daha hazır ve güçlü girmiştir. Bu durumun nedeni, 2001 Türk Bankacılık Krizi sonrasında düzenleyici otoriteler tarafından Türk Bankalarının yeniden yapılandırılmasıdır. Kamu bankalarının yapılarının yeniden dizayn edilmesi, düzenleyici organların gelişmesi, bankaların sermaye yeterlilik rasyolarının güçlendirilmesi ve sorunlu bankaların sistem dışına çıkarılması Türk Bankalarının finansal yapılarını güçlendirmiştir.Bu çalışmada 2008-2012 verileri ile 2008 ekonomik krizinden sonra günümüze kadarki dönemini kapsayan 22 bankanın Veri Zarflama Analizi ile Türk Bankacılık Sektörüne etkinliği incelenmiştir. Bu analiz sonucunda çoğunlukla mevcut kamu bankaları ve belirli özel bankalar etkin bulunmuştur.Anahtar Kelimeler : Ekonomik Kriz, Global Kriz, Türk Bankacılık Sektörü, Risk,Verimlilik ve Etkinlik, Veri Zarflama Analizi
Özet (Çeviri)
The role of the banks in the economy is so important in today?s globalized world. Soundness of the banking industry is inevitable situation for the health of the economies. The aim of this research is to investigate the effects of 2008 Economic Crisis on Turkish Banking Industry by explicating the reasons of the crisis.Due to the structural differences, Turkish Banking Industry entered the crisis more prepared and stronger in comparison to the other emerged and emerging markets. The reason of this situation is being restructured of Turkish Banks by regulatory authorities after the 2001 Turkish Banking Crisis. Redesinging the structures of state owned banks, improvement of the regulatory bodies, strengthening of capital adequacy ratios of the banks and removing of the problematic banks from the system strengthened the financial structures of the Turkish banks.After the 2008 economic crisis of 2008-2012 data from this study, the economic crisis after the 2008-2012 period up to the present day with the 2008 data, including analysis of the data by the Bank 22 Turkish banking sector activity with enveloping explored.As a result of this analysis is often available public banks and certain private banks active in his acceptance speech.Key Words : Economic Crisis, Global Crisis, Turkish Banking Industry, Risk, Efficiency and Effectiveness, Data Envelopment Analysis