Experimental investigation of the influence of refrigerant flow on refrigerator noise
Soğutkan akışının buzdolabı gürültüsüne etkisinin deneysel olarak araştırılması
- Tez No: 387796
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESRA SORGÜVEN ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Son yıllarda buzdolaplarının genel gürültü seviyelerinin düşmesiyle akış kaynaklı gürültü baskın gürültü kaynağı olmuştur. Soğutkan akışı kompresör kaynaklı titreşimlerin taşınmasında önemli bir rol oynar ve faz değişimleri sırasında önemli miktarda gürültüye sebep olmaktadır. Bu çalışmanın amacı akış-kaynaklı gürültü ve titreşimlerin anlaşılmasına yönelik bir deney düzeneğinin kurulması ve bu yönde ölçümler yapılmasıdır. Çift-fazlı akışlarda, özellikle de kapileri boruda gürültüye sebep olan mekanizmalar üzerine kapsamlı bir literatür araştırması yapılmıştır. Çift-fazlı ve tek-fazlı bölgeler için ayrı çalışmalar yapılmıştır. Kompresör basma hattındaki tek-fazlı titreşimli akış tasarlanan susturucular ile düzenlenmiştir. Basma hattındaki akışın düzenlenmesinin genel gürültü seviyesi üzerinde ihmal edilebilir bir etkisi olduğu anlaşılmıştır. Bu sebeple, çift-fazlı akış-kaynaklı gürültü üzerine çalışmak için bir deney düzeneği kurulmuştur. Evaporatör-giriş bölgesindeki soğutkan püskürme gürültüsü belirli ısıl yükler altında belirli şarj miktarlarına göre incelenmiştir. Sistemin şarja olan hassasiyetinin şarj miktarının artması ile arttığı görülmüştür. Ayrıca zamana bağlı sıcaklık dalgalanmalarının konumunun farklı şarj miktarları ve ısıl yükler için gürültü ile olan ilişkisi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the overall noise of refrigerators has decreased, and the flow-induced noise remains as the dominant noise source. Refrigerant flow plays an important role in transmitting compressor induced vibrations, and it generates significant noise due to phase changes. The aim of this study is to develop an experimental setup, and perform measurements to study physical mechanisms behind the flow-induced noise and vibrations. A comprehensive literature survey is conducted on noise generation mechanisms in two-phase flows, especially in capillary tubes. Single-phase and two-phase flow regions are studied separately. The pulsating single-phase flow in the compressor discharge line is regulated by the use of designed mufflers. It is found that regulating the flow in the discharge-line has negligible effect on overall noise. Thereby, an experimental set-up is prepared to study the two-phase refrigerant flow-induced noise. To investigate the variation of refrigerant jet noise at the evaporator inlet region, particular charge levels are supplied to the system under specified thermal loads. It is found that the systems sensitivity to charge increases with increasing charge level. In addition, the location of time-dependent temperature fluctuations is shown to be related to the flow-induced noise for various charge levels and thermal loads.