Ortaöğretim öğrencilerinde sosyo-ekonomik düzeyin çevre bilincine etkisi
In the high school students, the effect to the awareness of enviranment of the socio-economic level
- Tez No: 387816
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERYAL TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı, sosyo-ekonomik düzey ile çevre bilinci arasında bir ilişki olup olmadığını ortaya koymak; varsa bu ilişkinin hangi temel kavram ve etkinliklerle ortaya çıktığını bulmak; ortaya konulacak bulgularla çevre eğitimi yaklaşımına katkıda bulunmaktır. Bu amaçla Ankara/Çankaya'da seçilen ikisi devlet okulu, biri özel kolej olmak üzere 3 lisedeki öğrencilere anket uygulanmıştır. Araştırma, toplam 300 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Böylece farklı okullar kapsamında, öğrencilerin önce sosyo-ekonomik durumları belirlenmeye çalışılmış, sonra da çevreye ilişkin bilgi ve çevre duyarlılıkları belirlenmiştir.Elde edilen verilerin betimleyici ve ilişki arayıcı analizleri yapılmış böylece öğrencilerin benzeşen ve farklılaşan yönleri ortaya çıkarılarak karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to find out, the socio-economic status and environmental awareness of the relationship between whether to put forward, if there is one for which the basic concepts and events occur to find out, revealed the findings on environmental education approach to contribute. This purpose, Ankara / Çankaya in two selected public schools, one high school students in private colleges in the survey was administered to 3. The research was conducted on 300 students. In the context of different schools so that students were first to determine the socio-economic status, then the environmental information and environmental awareness have been identified.The data obtained were analyzed by descriptive and relationship seekers, so that students reveal similar and differing aspects were compared.