Manavgat-Evrenseki beldesinde turizm faaliyetlerinin doğal çevre üzerinde etkilerinin araştırılması
Research of the effects of tourism activities on the natural environment in Manavgat-Evrenseki town
  1. Tez No: 387828
  2. Yazar: ÜMİT SALCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİYE PEKER SAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Araştırmada, turizmdeki gelişmelerinin doğal çevre üzerindeki etkilerinin Antalya iline bağlı Manavgat ilçesinin Evrenseki beldesi örneğinde incelenmesi amaçlanmıştır. Amaç doğrultusunda öncelikle beldenin doğal yapısı incelenmiş, turizm gelişmeleri ve bunun mekânsal gelişmeleri tarihsel bir süreç içerisinde değerlendirilmiştir.Çalışmanın kapsamı içerisinde, alanda bulunan turizm faaliyetleri, mevcut turizm tesisleri ve kapasiteleri araştırılmış, yerli-yabancı turistlerin talep ve tercih eğimleri yapılan bir anketle belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma alanını oluşturan Evrenseki beldesi sahip olduğu doğal güzelliklerin yanında her geçen yıl artan turizm faaliyetlerinin baskısı altındadır. Deniz ve tarım toprakları başta olmak üzere doğal çevre üzerinde olumsuz etkilere neden olan turizm, aynı zaman da alanda yerleşik sosyal yapı üzerinde de farklı olumsuz etkilere neden olmaktadır.Bu araştırmada çalışma alanındaki turizm faaliyetlerinden kaynaklanan olumsuz etkiler ve bu etkilerin doğal yapı üzerindeki baskıları araştırılmış ve öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to analyze the effects of the development of tourism on the natural environment in the example of Antalya city?s Manavgat county?s Evrenseki town. In accordance with this objective, the nature of town is analyzed tourism developments of the town and its spatial developments are evaluated in a historical process.Tourism activities in the area and the capacities of existing tourism facilities had been researched, demands, choices and tendencies of local- foreign tourists had been tried to determine with a survey. The research area, Evrenseki, besides its natural beauties, is under the pressure of tourism facilities. Tourism, causing a negative effect on natural structure in particular on sea and agricultural land, also causes different kinds of negative effects on settled social structure on area.In this study negative effects caused by tourism facilities in research areaand the pressure of its negative effects on the natural structure had been researched and suggestions had been developed.