Yerleşik ve mevsimlik olarak göçen tarım toplumlarında mekan kullanımı Manavgat-Çeltikçi yöresi
- Tez No: 4566
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
hi ÖZET Yerleşik ve yarı -göçebe tarım toplumlarındaki mekân kullanımlarının karşılaştırılması bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Bu çerçevede, kültürel işlev ve ilişkilerin mekana ya da mekan kullanımına yansıdığı varsayımından hareket edilerek, Antalya ilinin Manavgat ilçesindeki bir köyde yaşayan yerleşik ve yarı -göçebe tarımcıların üretim ve konut mekanları kullanımındaki benzerlik ve farklılıklar araştırılmış! (1) üretim alanı ve mekanlarının kullanımında anlamlı.farklar bulunduğu; (2) Konut mekanlarının kullanımında ise soy-sop ilişkilerinin etkili olacağı; Denenceleri sınanmıştır. Araştırma için gerekli veri ve bilgiler, anket ve“katılma yoluyla gözlem”tekniği ile, yöredeki yerleşik ve göçebe kültürlere ait etnoğrafik bilgiler ise yazıl ı -bas il ı kaynaklardan toplanmıştır. Sonuç olarak, kültürel değişme ve uyum nedeniyle, üretim alanlarının kullanımında anlamlı farklar bulunduğu denencemiz doğrulanmamış; soy-sop ilişkilerinin ise, konut mekanlarının kullanımında etkinliğini koruduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The subject of this -field work is a culturel compenrisan of space use among peasants and semi- nomadic herders who are in the process of transition (adaptation) to a settled way of life. It is generally pastuladet that culturel functions and structures are reflected in the space use. For this" study, two agrarian communities (one settlet, other semi -nomadic) living in the same village of Antalya's Manavgat county, have been selected, to test the fallowing major hypotheses? (!) There are significant differences in the space use of producdion (economic) areasş (2) Kinship relations (structures) may still affect the domestic spaces (home-life)» Technical date necessary for comparison have been collected with questionnaires and versfied by participand observation techniques. General etnographic material about local peasants and nomads have been gathered from published works. The field study has summarliy shown that (1) Semi -nomads are in a rapid process of economic (technological) integration with village life? (2) While the first hyop thesis, about significant differences in the produvtive use of space was not found to be valid? (3) The second hypothesis, about the kinship effects on domestic use of residential spaces was upheld. T. C Yükseköğretim Kurolra DoîsömaBîasyoB Mmhmi