H.1287-1288-1290-1291-1293-1294 tarihli Erzurum salnamelerine göre Kars Sancağı
As to h.1287-1288-1290-1291-1293-1294 dated Erzurum province yearbooks the Sanjack of Kars
  1. Tez No: 387827
  2. Yazar: HÜRÜ SAĞLAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEBAHAT ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Milletlerin tarih ve kültürlerinin tanınması açısında salnameler son derece önemlidir. Bir yerin arazisinin ve tarımsal faaliyetlerinin durumunu ulaşım yolları ile coğrafi yerini tarihi hakkında bilgileri, sanayi ve ticaretini o memleket insanının örf adetlerini, memurlarının isimleriyle rütbe ve sıfatlarını bilmek için salnameler önemlidir. Tezin I. Bölümünde Osmanlı Devleti'nin ?dari Teşkilatı ile Vilayet Teşkilatı incelenmiştir. Aynı zamanda H.1287-1288-1290-1291-1293-1294 tarihli Erzurum Salnamelerine Göre Kars Sancağı'nın idari yapısı incelenmiştir. Tezin II. Bölümünde salnamelere göre Kars'ta Ekonomik yapı incelenmiştir. Tezin III. Bölümünde ise salnamelere göre Sosyal Yapı ve Müesseseler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Yearbooks are very important in terms of nations? history and cultures being recognized. Yearbooks are important to know the status of a place area and agricultural facilities, its transportation ways and geografical place,the knowledge of its history, its industryand trade,the traditions of this home town people, thenames ,degrees,andqualities of itsofficials. In Thesis I. Part, The Administrative and Provincial Organisation of Ottoman Empire was analysed. At the same time ,The Administrative Organisation of Kars Sanjack was analysed according to H.1287-1288-1290-1291-1293-1294 dated Erzurum yearbooks. In Thesis II.Part, as to yearbooks, the Economic structure in Kars was analysed. In Thesis III.Part, as to yearbooks, Social Structure and Instutions was analysed.