Ray tracing with CUDA
CUDA ile ışın izleme
  1. Tez No: 387841
  2. Yazar: AHMET SEVGİLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAHİT EMANET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Işın izleme yöntemi, gerçek dünyada ışığın izlediği yolu izleyerek bir görüntünün oluşturulması için geliştirilen bir grafik algoritmasıdır. Işığın gerçek dünyadaki yolunu izlemek fazla maliyetli olduğu için kameradan ışık kaynağına ulaşılmaya çalışılarak maliyeti azaltılmıştır. Grafik işlemlerinde kullanılan bir diğer algoritma olan rasterization ise vektör tabanlı ve hızlı bir algoritmadır. Fakat detay gerektiren sahneler için iyi bir yöntem değildir. Detayların önemli olduğu durumlarda ışın izleme yöntemi kullanılır. Işın izleme algoritmasında gölgelendirmeler, yansımalar ve kırılmalar gerçek dünyadakine çok benzerlik göstermektedir. Işın izleme tekniği de sahnedeki bütün noktaların ayrı ayrı ve matematiksek kurallar çerçevesinde hesaplanmasından dolayı yavaş bir algoritmadır. Bu algoritmayı hızlandırmak için çeşitli yazılımsal ve donanımsal teknikler geliştirilmiştir. Grid, Kdtree ve Bounding Volume Hierachy yazımsal olanlara örnek olarak verilebilir. Donanımsal olanlarına örnek olarak ise özel chip tasarımı ve GPU olarak örnek verilebilir. Biz bu çalışmamızda GPU ve Grid kullanarak ışın izleme algoritmasını nasıl hızlandırabiliriz onun araştırmasını yapmış olacağız.
Özet (Çeviri)
Ray tracing method is a computer graphics algorithm that is developed to generate a picture by following the path of the light in the real world. As it is not efficient to follow the path of light in the real world, rendering speed is improved by finding the lighting source from the camera. Another method used in graphics is the rasterization algorithm, which is vector-based and faster, but not a good choice in situations where details have priority. Ray tracing method is preferred in detailed scenes, as shadows, reflections and refractions are rendered quite similar to the real world. However this method is slow as every single pixel in the scene is calculated using mathematical rules. To work around the weaknesses of the method, several hardware and software techniques are developed. Grid, KD tree and Bounding Volume Hierarchy are examples of the software-based techniques. Special designed chips and GPUs are examples of the hardware-based techniques. In our work, we will research how to improve the ray tracing algorithm using GPU and Grid.