GPU based infrared signature modeling and scene simulation
GPU tabanlı kızılötesi iz modelleme ve sahne benzetimi
- Tez No: 385036
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE AKAR, YRD. DOÇ. DR. AHMET OĞUZ AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Modern kızılötesi (KÖ) sistemlerin geliştirilmesi için hızlı ve yüksek doğruluğa sahip sahne benzetimi sistemine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu sistemlerin testleri yüksek maliyet gerektirmekte ve ortam koşullarına bağlıdır. Bilgisayar tabanlı sahne benzetimleri ise açık saha denemelerine nazaran uygun maliyetli çözümler sunabilmektedir. Işın izleme, fiziksel doğruluk ve fotogerçekçilik sağlamaktadır. Ancak, ışın izleme algoritması yoğun hesaplamalar içerdiği için genellikle gerçek zamanlı olmayan uygulamalarda kullanılmaktadır. Grafik işlem birimi (GPU) teknolojisindeki gelişmeler, paralel işlem yürütme kabiliyetleri ile ışın izleme algoritmasını gerçek zamanlı uygulamalar için uygun hale getirmektedir. NVIDIA paralel hesaplama mimarisi (CUDA) üzerinde çalışan NVIDIA OptiX ışın izleme motoru, öncelikli olarak görsel bant uygulamalarında kullanılmış ve henüz KÖ bantta fizik tabanlı sahne benzetimine uygulanmamıştır. Tez kapsamında OptiX ile KÖ bantta fizik tabanlı sahne benzetimi çalışmaları yapılmıştır. Geliştirilen sistem çeşitli senaryolar üzerinde test edilip ayrıca iz bileşenlerinin etkileri incelenmiştir. Analizler sonucunda, gerçekçi KÖ imgeler oluşturmak için izgesel bağımlılık ve atmosferik etkilerin önemli olduğu gösterilmiştir. Bunun yanında, günümüz GPU teknolojisi ile yüksek doğruluk ve çerçeve hızlarında KÖ imgeler oluşturulabilir sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The need of a fast and high fidelity scene simulation system is important for the development of modern infrared (IR) imaging systems. The performance testing of these systems is expensive and also depends on environment conditions. However, computer based systems can provide a cost effective alternative to field trials. Ray tracing provides physical accuracy and photo realism for scene generation. However, it has computationally intensive nature and conventionally used for non-real time applications. The development of Graphics Processor Unit (GPU) technology makes ray tracing more available for real time applications. NVIDIA OptiX ray tracing engine, runs on top of the NVIDIA CUDA parallel computing architecture, is primarily applied on visual band rendering and it has not been yet used in physics based scene simulation in the IR region. In this thesis work, an effort is made to model physics based IR scene simulation with OptiX. The developed system is tested on several benchmarks and also the effects of the signature components are analyzed. The results show that spectral dependency of the radiometric data and atmosphere effects are important and must be taken into account. Moreover, the results show that current GPU technology can generate high fidelity IR images at high frame rates.