Servikal biyopsi ve sürüntü örneklerinde Human papilloma virüsü (HPV)'nün genotiplemesi ve görülme sıklığının retrospektif analizi
Prevalance and retrospective analysis of cervical swab samples from biopsy and Human papilloma virus (HPV) genotyping
  1. Tez No: 387840
  2. Yazar: ASLI SEREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL ÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Moleküler Tıp, İstatistik, Biology, Molecular Medicine, Statistics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
HPV(Human Papilloma Virüs), genital bölge ve mukoza enfeksiyonları yapan, Condyloma acuminatum adı verilen siğil şeklinde kitlelerin oluşumuna neden olan ve servikal kanserle ilişkili olduğu kesin olarak saptanmış bir virüstür. Yaklaşık 100 farklı genotipi bulunan bu virüs vücuda girdiğinde hücre içine yerleşmekte ve immun sistem zayıfladığında ortaya çıkmaktadır. Serviks kanseri kadınlarda görül¬me sıklığı açısından meme kanserinden sonra ikinci sırayı, kanserin neden olduğu ölümlerde ise üçüncü sırayı almaktadır. Yaptığımız bu çalışmada amacımız Ege bölgesinde servikal biyopsi ve sürüntü örneklerinde HPV?nin genotiplemesi ve görülme sıklığının retrospektif analizini belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda serviks kanseri şüphesi ile merkezimize başvuran ve serviks kanseri risk faktörüne sahip 922 sağlıklı kadın retrospesifik olarak incelenerek Reverse Hibridizasyon yöntemi ile HPV varlığı ve en sık görülen HPV tiplerinin tayini yapılarak veriler istatistiksel olarak değerlendirildi. (PASW Stats. 18).
Özet (Çeviri)
HPV (Genital human papilloma virus) is a virus that infects the genital areas of males and females and results in mucous membrane infection. It is an infection that causes genital warts known as ?Condyloma acuminatum? that often occur in clusters and can be very tiny or can spread into large masses in the genital or penis area. This virus is scientifically proven to cause cervical cancer. There are approximately 100 different genotypes of this virus. When it is contracted, it enters into the cell and later when the immune system is suppressed it is activated. Cervical cancer is the second most common cancer type after the breast cancer and it is the third leading cause of cancer deaths for women. Our purpose for this research study was to determine how common the HPV virus was in the Aegean region and what HPV genotype was more dominant based on the cervical biopsies and mucous membrane samples. Based on these purposes, 922 women who were identified as having HPV virus and were under the impression of having cervical cancer were screened with Reverse Hybridization technique. Study outcomes were identified based on the statistical significance of the common type of HPV virus.