Visualization of drilling operation on surface based models
Yüzey tabanlı modellerde delme operasyonunun görüntülenmesi
  1. Tez No: 387847
  2. Yazar: AHU HACER SOYDAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESİN ONBAŞIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bilgisayar tabanlı cerrahi simülatörleri yıllardır sanal gerçeklik araştırmalarının gelişmekte olan alanlarından biridir. Bu simülasyon sistemleri cerrahları cerrahi operasyonlar için eğitmekte ve cerrahların alıştırma yapmalarını sağlamaktadır. Bu tez böyle bir simülasyon platformu olan VISPLAT (Sanal Planlama ve Eğitim Simülatörü) projesinin bir parçasıdır. Bu çalışma dokunsal teknolojisini kullanarak delme operasyonu yapmayı içermektedir.Cerrahi simülatörlerin çoğu hacim modeli kullanmaktadır. Bu tezde, yüzey modellerinde delme operasyonunun görüntülenmesi uygulanmaktadır.Simülasyon üçgenlerden oluşan yüzey modellerinde üçgenlerden oluşan matkaplarla uygulanmaktadır. Üçgen-üçgen çarpışma algılama ve üçgenleri parçalara ayırma algoritmaları delme sırasında oyuk görüntüsü elde etmek için geliştirilmiştir. Delme operasyonu çarpışma algılaması kontrolü, çarpışan üçgenlerin parçalara ayrılması ve son olarak yüzey modeli üzerinde oyuk oluşturmayı içermektedir.Dokunsal cihazı görüntüleme sistemiyle birleştirmek için bir çatı oluşturulmuştur. Bunun için gerçek zamanda yüksek çözünürlüklü 3B modellerle cerrahi simülasyonda daha gerçekçi uygulama yapmayı sağlayan H3D kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Computer based surgical simulation has been one of the developing areas in virtual reality research for years. These simulation systems are used to educate and train surgeons to do surgical operations. This thesis is a part of the simulation platform VISPLAT (Virtual Planning and Training Simulator). It includes visualization of drilling operation on surface models by using haptics technology.Most of the existing surgical simulators use volume models. In this thesis, visualization of drilling (burring) operation is performed on surface models.The simulation is performed on triangulated surface models with triangulated burr type drills. Triangle-triangle collision detection and mesh refinement algorithms are developed for obtaining a cavity view while drilling. Drilling operation includes collision detection of triangles, refining the colliding triangles, and finally creating a cavity on the surface mesh.A framework has also been developed in order to integrate the haptic device with the visualization system. H3D toolkit is used for this purpose which provides high resolution 3D models in real-time which bring more realistic application behavior to the surgery simulation.