Adana ilinde orman köylerinin kalkındırılmasına yönelik olarak ORKÖY kredileri uygulaması üzerine bir araştırma
A research on the application of ORKOY loans aimed at development of forest villages in the province of Adana
- Tez No: 387848
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK EMEKSİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Türkiye nüfusunun %11'ini, kırsal nüfusun ise %57'sini oluşturan orman köylüleri, sosyo-ekonomik bakımdan ülkemizin en geri kalmış kesimini oluşturmaktadır. Sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan yaşam şartlarının yetersiz olması, onların orman kaynakları üzerinde önemli baskılar yaratmasını da beraberinde getirmektedir. Bu nedenle orman köylülerinin sorunlarını gidermek, köylülerin orman kaynakları üzerindeki olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak ve orman köylülerinin kalkınmalarını sağlamak amacıyla çeşitli politikalar uygulanmaktadır. Çalışmanın amacı, Adana ilinde ORKÖY faaliyetlerini incelemek ve kredi uygulamasında karşılaşılan sorunları ORKÖY ve orman köylüleri bakımından tespit ederek gerekli çözüm önerileri sunmaktır. Araştırmanın ana materyalini 18 orman köyündeki 100 adet orman köylüsüyle yüz yüze görüşme yoluyla elde edilen birincil veriler oluşturmaktadır. Araştırma sonucunda ORKÖY kredilerinin orman köylerinde yoksulluğun azaltılmasında olumlu sonuçlar vermesine rağmen, kurumun kaynak yetersizliğinden dolayı sunulan hizmetlerden ancak sınırlı sayıda köylünün yararlandığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Forest villagers, consisting 11% of Turkey?s population and 57% of the rural population, are the least developed class in Turkey. Having poor social, cultural and economical conditions, at the same time, they cause pressure on resource of forestry. For that reason various policies have been applied in order to eliminate the negative effects of forest villagers on forestry, to solve their problems, and to help their development. The aim of the study, to examine the ORKOY activities of the province of Adana and determine the problems encountered at credit application for ORKOY and forest villagers by finding the necessary solutions to offer the problems. The main material of the study is the primary data which was obtained through face to face interviews from 100 forest villagers in the 18 forest villages. According to research results, it was found that credit applications of ORKOY has positive effect to reduce poverty in forest villages but limited number of villagers can benefited from these services because of insufficient resources of ORKOY.