Albino ratlarda ultraviyole-C ile indüklenmiş deri hasarı modelinde antosiyaninin etkisi
The effect of anthocyanin in ultraviolet C induced skin damage model in albino rats
  1. Tez No: 387846
  2. Yazar: SİNAN SORAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT DİLSİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmada sıçanlarda ultraviyole C'nin (UV-C) neden olduğu indüklenmiş deri hasarı modelinde Hibiscus sabdariffa bitkisi eksraktında bulunan antosiyaninin etkisi incelenmiştir. Hibiscus sabdariffa bitkisi eksraktında bulunan antosiyaninin miktarı hesaplanarak üç farklı dozu içme suları ile verildi. Deney hayvanlarının kan serumunda A, C ve E vitaminlerinin MDA, GSH'ın ve deri dokusunda MDA, GSH'ın seviyeleri çalışılmıştır. Ayrıca beyin dokusunda apoptozise bakılmıştır. Kontrol grubu 6 diğer gruplarda 7 tane sıçan olacak şekilde kontrol, UV ve UV + 2,5mg/kg/gün antosiyanin, UV +5mg/kg/gün antosiyanin ve UV +10mg/kg/gün antosiyanin olmak üzere 5 grup oluşturuldu. Bu guruplar ebatları 80x80x100 cm olan UV-C kabininde 40 gün boyunca günde dört saat UV-C ışığına maruz bırakıldı. 40. gün bütün sıçanlar anestezi edilerek deri beyin dokuları ve Abdomen ve toraks kesilerek açıldıktan sonra kalpten kan alındı. Alınan kanın bir kısmı 3000 rpm'de 15 dakika santrifüj edilerek serumu ayrıştırıldı. Kan serumlarında vitamin A, C ve E, GSH ve MDA seviyeleri tespit edildi. Yapılan analizler sonucu kontrol grubuna göre vitamin A seviyesinde UV ve UV+10 mg antosiyanin grubunda görülen artış ve Kontrol grubuna göre UV+2.5 ve UV+5 mg antosiyanin grubunda görülen azalış istatistiki olarak anlamlı bulunmamıştır. Vitamin C seviyesinde kontrol grubuna göre uygulama gruplarında genel bir azalma görülmekle birlikte bu düşüş istatistiki bakımdan anlamlı bulunmamıştır. Grupların serum vitamin E seviyelerindeki değişimler incelendiğinde kontrol grubuna göre tüm uygulama gruplarında düşüş gözlenmekle birlikte istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Grupların serum MDA seviyelerindeki değişimler incelendiğinde kontrol grubuna göre tüm gruplarda düşüş gözlenmiştir. UV gruplarındaki düşüş kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Ayrıca UV+10 grubundaki düşüş istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Grupların serum GSH seviyelerindeki değişimler incelendiğinde kontrol grubuna göre UV ve UV+5 grubunda azalma ve UV+2,5 grubunda artış gözlendi fakat bu değişimler istatistiki olarak anlamsız bulunmuştur. Ayrıca UV+10 grubundaki artış gözlendi ve bu artış istatistiki olarak anlamlı bulunmuştur. Grupların deri MDA seviyelerindeki değişimler incelendiğinde kontrol grubuna göre UV, UV+2,5, UV+10 gruplarında artış UV+5 grubunda ise azalış görülmüştür. Bu değişimler istatistiki olarak anlamlı bulunmamıştır. Grupların deri GSH seviyelerindeki değişimler incelendiğinde kontrol grubuna göre bütün gruplarda bir azalma görülmüştür. UV grubundaki azalma istatistiki olarak anlamsız bulunurken UV+2,5, UV+5 ve UV+10 gruplarındaki azalma istatistiki olarak anlamlı bulunmuştur. UV grubuna göre kıyaslama yapıldığında antosiyanin gruplarında azalma görülmüştür. Bu azalmalardan UV+2,5 ve UV+5 grupları istatistiki olarak anlamlı UV+10 grubu ise istatistiki olarak anlamsız bulunmuştur. Beyin dokusunda DNA ladder kit ile apoptozis görüntülerine bakıldığında ise koruyuculuğu en iyi dozun UV+5 mg/gün/kg olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of antosiyanin of Hibiscus sabdariffa extracts was evaluated in albino rats exposed to ultraviolet C. H. sabdariffa plants calix containing various amounts antosiyaninin was given as drinking water to the rats. In the blood serum, levels of vitamin A, C and E, and skin tissue levels of MDA, GSH were studied. Moreover, apoptosis was examined in brain tissue. Control group contained 6 and the other groups contained 7 rats. These groups were designed as UV exposed rats (UV); UV + 2,5mg/kg/day antosiyanin, 5mg/kg/day antosiyanin, 10mg/kg/day antosiyanin and control. All the experimental rats were disecceted and blood, skin and brain tissues were sampled under anesthesia on the 40th day. The blood sample was separated by centrifugation at 3000 rpm for 15 minutes. Vitamin A, C, E and GSH, MDA levels were determined in the blood sera. The vitamin A levels in the rats were found high in the UV and UV +10 mg anthocyanin group and The vitamin A was found low in the UV +2.5 mg and UV +5 mg anthocyanin group as comprared to the control group. Vitamin C levels were found low as compared to all groups, however, this decrease was not found statistically important. Also, vitamin E was found low in all groups, however, this was not statistically significant. MDA levels were found low in all groups when comparison was made to the control group. The reduction in UV and UV +10 groups were found statistically significant. GSH level was found low in UV and UV+5 group, and that of UV +2.5 group was found high as compared to the control group. Changes in MDA levels of in UV, UV+2.5, UV+10 increased but, it decreased in UV +5. These changes were not statistically significant. Skin GSH levels were decreased in all groups, these were statiscially significant in UV+2,5, UV+5 and UV+10 groups. UV+5 group caused apoptosis in brain tissuse, which UV damage was ended by the induction of apoptosis.