Gibbs measures and phase transitions in various one-dimensional models
Çeşitli bir boyutlu modellerde Gibbs ölçümleri ve faz geçişleri
  1. Tez No: 387866
  2. Yazar: AHMET ŞENSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AZER KERIMOV
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tezde bazı bir boyutlu modellerde limit Gibbs ölçümleri incelenmiş ve bu ölçümlerin tekilliği için çeşitli kriterler ele alınmıştır. Tek taban durulu modeller için bir tekillik kriteri süzülme teorisi çerçevesinde sunulmuş ve bu kriterin çeşitli uygulamaları tartışılmıştır. Tanecik aktivite parametreleri periyodik ve yanlı olan bir boyutlu ve uzak etkileşimli Widom-Rowlinson modeli, bu kriter altnda incelenmiştir. Modeldeki dönüler arası etkileşimin tanecik aktivitelerine oranla yeterince büyük olduğu durumlarda, modelin düşük sıcaklıklarda faz geçişine sahip olmadığı gösterilmiştir. Son olarak disiplinler arası bir yaklaşım izlenmiştir. Genel bir Ising modelindeki faz geçişi, borsalarda yaşanan büyük düşüşlerde sürü psikolojisinin etkisini incelemek amacıyla değerlendirilmiştir. Model, belirli varsayımlar altında finans piyasalarında yaşanan büyük düşüşlerde sürü psikolojisinin varlığını tespit etmek için bir kriter önermektedir.
Özet (Çeviri)
In the thesis, limiting Gibbs measures of some one dimensional models are investigated and various criterions for the uniqueness of limiting Gibbs states are considered. The criterion for models with unique ground state formulated in terms of percolation theory is presented and some applications of this criterion are discussed. A one-dimensional long rangeWidom-Rowlinson model with periodic and biased particle activities is explored. It is shown that if the spin interactions are sufficiently large versus particle activities then the Widom-Rowlinson model does not exhibit a phase transition at low temperatures. Finally, an interdisciplinary approach is followed. A financial application of the theory of phase transition is considered by applying the Ising model to understand the role of herd behavior on stock market crashes. Accordingly, model suggests a criteria to detect the existence of herd behavior in financial markets under certain assumptions.