Yalın üretim prensiplerinin yenileştirilmiş parça üretimi (Remanufacturing) yapan bir firmaya uygulanması
The application of lean manufacturing principles in a remanufacturing company
- Tez No: 387865
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Yenileştirilmiş parça üretimi, yaşam süresini tamamlamış ya da herhangi bir nedenle kullanılamaz hale gelmiş ürünlerin yeniden kullanılabilmesine olanak sağlayan bir üretim şeklidir. Yalın üretim ile en az kaynakla, en kısa zamanda, en ucuz ve hatasız üretim, müşteri talebini karşılayacak şekilde, israfsız ve tüm üretim faktörleri en esnek şekilde kullanılarak sağlanır. Yenileştirilmiş parça üretimi yapan bir firmada yalın üretim prensipleri belli kısıtlar çerçevesinde uygulanabilir. Bu kısıtların en önemlileri belirsiz zaman ve miktarda geri dönen kullanılmış ürünler ve bu ürünlerin yenileştirilirken izleyecekleri yolun farklılığıdır. Bu çalışmada yenileştirilmiş üretim yapan bir firmada yalın üretim prensipleri yardımıyla daha verimli ve hızlı yenileştirmenin yolları üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Remanufacturing is a production system that turns products, whose expected lifes are over or ended by any reason, back to life. In order to make the cheapest and the most accurate production, lean manufacturing uses minimum resource and minumum time without any waste. Remanufacturing limits usage of some lean manufacturing principles. The most important limitations among the others are used products that comes at uncertain time and amounts, and also the routes they have to follow to become remanufactured. This study tries to find efficient and fast remanufacturing ways with the help of lean manufacturing principles.