Tamoxifen effect on isolated breast cancer stem cells and MCF-7 breast cancer cells in the aspect of autophagy and apoptosis
İzole meme kanseri kök hücreleri ve MCF-7 meme kanseri hücrelerinde otofaji ve apoptoz bakımdan tamoksifen etkisi
  1. Tez No: 387928
  2. Yazar: VİLDAN BETÜL YENİGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE TORUN KÖSE, YRD. DOÇ. DR. BÜLENT ÖZPOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Kanser kök hücre hipotezi, kanserin kendini yenileme, tümör gelişimi ve farklı hücre tipine farklılaşma kapasitesi gibi kök hücre özellikleri olan bir hücre grubu tarafından başlatıldığını vurgulamaktadır. Kanser kök hücrelerin ayrıca uygulanan tedavi yaklaşımlarında oluşan dirençten ve tümörlerin tekrar oluşumundan sorumlu olabileceği düşünülmektedir. Bu nedenle, kanser oluşumu sırasında kanser kök hücrelerinin rolünü anlamak kök hücre biyolojisi ve kanser araştırmasında önemli bir hedef haline gelmiştir. Meme kanseri kadınlar arasında en yaygın görülen kanser tipidir. Meme biyolojisinin büyük miktarda kök hücreye ihtiyaç duymasından meme kök hücrelerinin meme kanserini başlatmada önemli bir rol oynadığı düşünülmektedir. Tümörün başlamasını ve gelişmesini sağlayan kanser kök hücrelerinin daha iyi şekilde karakterizasyonu, meme kanseri bilgi ve yönetimini geliştirmek için önemli bir adım gibi görünmektedir.Bu çalışmanın kapsamı, meme kanseri hücre hattı olan MCF-7 hücrelerinden CD44 ve CD24 hücre yüzey işaretleyicilerini kullanarak meme kanseri kök hücrelerini izole edip bu hücrelerin kemoterapiye karşı gösterdiği dayanıklılığı hormon tedavisine karşı da gösterip göstermediklerini test etmektir. Ayrıca, Tamoxifen uygulaması nedeniyle MCF-7 hücrelerinde otofaji indüksiyonu olduğu gibi meme kanser kök hücrelerinde de otofajik hücre ölümü mekanizması olup olmadığını gözlemek amaçlanmıştır. Bu amaçla, CD44+, CD24-/low meme kanseri kök hücreleri, MCF-7 hücrelerinden FACS sistemi ile ayrıştırıldıktan sonra üzerlerine kemoterapi calışmaları için Doxorubicin ve hormonal tedavi çalışmaları için de Tamoxifen ilaçları uygulanmıştır. Bu ilaçlar uygulandıktan sonra hücrelerin çoğalmasını gözlemek için MTS testi yapılmıştır. Ayrıca, izole edilmiş hücrelerde ve MCF-7 hücrelerinde apoptoz ve otofajik hücre ölümünü kontrol etmek için flow sitometri calışmaları gerçekleştirilmiştir. Bu testlere ek olarak otofajik çalışmalar için western blot ve LC3-GFP testleri uygulanmıştır. Çalışmanın sonucunda, izole meme kanseri kök hücrelerinin Doxorubicin'e biraz direnç göstermesine rağmen Tamoxifen'e karşı apoptoz ve otofajik bakımdan belirgin bir fark göstermediği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cancer stem cell hypothesis emphasizes that cancers are driven by a cellular component having stem cell properties, including self-renewal, tumorigenicity, and multi-lineage differentiation capacity. It has been thought that cancer stem cells may also be responsible for resistance against therapeutic approaches and reforming tumors. Therefore, understanding cancer stem cells? role during carcinogenesis has become a major focus in stem cell biology and cancer research. Breast cancer is the most common cancer among women. It has been thought that breast stem cells play an important role in initiating breast cancer since biology of breast requires large amount of stem cells. A better characterization of breast cancer stem cells which initiate and drive tumor growth seems an essential step to improve breast cancer knowledge and management.Scope of this study was to isolate breast cancer stem cells from breast cancer cell line (MCF-7) using CD44 and CD24 cell surface markers, and test if these cells have any resistance to hormonal therapy as it shows some resistancy to chemotherapy compared to MCF-7 cells. Also, it was aimed to observe whether there is autophagic cell death mechanism in breast cancer stem cells as in the case of autophagy induction in MCF-7 cells due to Tamoxifen application. For this purpose, CD44+, CD24-/low breast cancer stem cells were treated with Doxorubicin for chemotherapy experiments and Tamoxifen for hormonal therapy studies after they were sorted from MCF-7 cells by FACS system. MTS assay was then performed for cell proliferation studies following drug treatment. In addition, flow cytometry was carried out to check apoptosis and autophagic cell death on these cells and on MCF-7 cells. Western blot and LC3-GFP aggregation assays were also performed for autophagic studies. As a result of the study, isolated breast cancer stem cells showed some resistance to chemotherapeutic drug Doxorubicin, but did not show significant difference towards the hormonal therapy drug Tamoxifen in the aspect of apoptosis and autophagy.