Perspectives on occurence of political instability: An analysis of Germany and Turkey
Siyasi istikrarsızlık perspektifleri: Almanya ve Türkiye analizi
- Tez No: 387932
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİCHAEL MOUSSEAU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Siyasi istikrarsızlık, literatürde ekonomistler ve siyasal bilimciler tarafından çalışılan önemli bir yere sahiptir. Siyasi istikrarsızlığın rejim değişimleri veya farklı siyasi parti eğilimleri ile yansıtıldığı düşünülmektedir. Bu tepkilerin temel nedeninin toplumdaki `değişim' olduğu düşünülür. Birçok teori siyasi istikrarsızlığı `değişim' bakış açısından bakarak araştırmıştır. Ekonomik, modernleşme, ekonomik norm ve rejim tipleri teorileri belirlenen esas teorilerdir. Ancak, teorilerin açıklama gücü değişir ve neden sonuç mekanizmasını daha iyi görebilmek için vakalar üzerinde çalışılmalıdır. Teorilerin uygulamalarını somut olaylar üzerinde görebilmek için teorilerin açıklamaları Almanya ve Türkiye vakalarına uygulanmıştır. Bu vakaların istikrar düzeninin belirlenmesine imkan veren önemli bir fark dışında benzer noktaları vardır. Almanya siyasi istikrarsızlık açısından düzenli bir ülke sayılırken, Türkiye dönüşüm döneminde çatışma yaşayabilir. Böylece, istikrarsızlığın nedenleri ve düzenleme yollarını araştıran teorilerin ışığında, teorilerin, karşılaştırmalı vakalar üzerinde çalışıp çalışmadığı sorusuna cevap bulunabilir.
Özet (Çeviri)
Political instability has a significant place in the literature which is studied by economists and political scientists. Political instability has been thought to be reflected by regime changes or different leanings regarding political parties. The main cause of those reactions is thought to be `change? within the society. Several theories studied political instability from the perspective of `change?. The main theories identified are economic, modernization, economic norms, and regime type theories. However, the explanatory strength of the theories varies and they should be studied on cases in order to see the causal relationship better. The explanations of the theories are applied on the cases of Germany and Turkey for seeing the application of the theories on concrete events. Those cases have similar points yet with an important difference which enables identification of pattern of stability. Germany is considered as a stable country in terms of political instability whereas Turkey may live conflict in its transition period of stabilization. So, under the light of the theories searching for the causes of instability and ways to stabilize, an answer can be found if the theories work for the cases in a comparative manner.