Peace and security challenges in the Horn of Africa (2000-2023)
Afrika Boynuzu'nda barış ve güvenlik sorunları (2000-2023)
  1. Tez No: 890159
  2. Yazar: DJAMA SAID DJAMA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİM SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez, 2000'den 2023'e kadar Afrika Boynuzu'nu rahatsız eden çok yönlü barış ve güvenlik sorunlarını incelemektedir. Bu bölgenin sosyo-politik ortamı, 20 yılı aşkın süredir devam eden çatışmalar, kırılgan barış anlaşmaları ve jeopolitik rekabet nedeniyle önemli ölçüde değişmiştir. Peki, Afrika Boynuzu'nda güvenlik ve barışa yönelik tehditlerin temel nedeni nedir? Burada terör örgütleri ve farklı etnik grupların Afrika'daki ana güvensizlik faktörü olarak görüldüğünü düşünüyoruz. Bu nedenle bu araştırma, tarihsel olayların, bölgesel dinamiklerin ve uluslararası girişimlerin kapsamlı şekilde incelenmesi yoluyla sürdürülebilir barış ve kalkınmayı engelleyen temel nedenleri ve karmaşık etkileşimleri tespit etmeyi amaçlamaktadır. Eritre ve Etiyopya arasındaki sınır anlaşmazlığı, Somali İç Savaşı ve devlet dışı aktörlerin katılımı gibi örnek olayların incelenmesi yoluyla bu tez, çatışmaları çözmenin karmaşık süreci ve çalkantılı bir jeopolitik ortamda istikrarı korumanın zorlukları hakkında kayda değer perspektifler sunmaktadır. Ayrıca, yerel barış inşası çabalarının, dış müdahalelerin ve bölgesel örgütlerin bu kalıcı sorunları çözmek için ne derece iyi çalıştığını değerlendirmektedir. Bu araştırmanın nihai amacı, Afrika Boynuzu'nun süregelen bölgesel karmaşa karşısında güvenlik ve barışı koruma mücadelesini daha iyi anlamamızı sağlamaktır
Özet (Çeviri)
This thesis examines the multifaceted peace and security challenges that have plagued the Horn of Africa from 2000 to 2023. This region's socio-political environment has been significantly altered by ongoing conflicts, shaky peace deals, and geopolitical rivalry over more than 20 years. In fact, what is the primary cause of the threats to security and peace in the Horn of Africa? We suppose that terror organizations and different ethnic groups are seen as the main insecurity factor in Africa. Therefore, this research aims to identify the fundamental reasons and intricate interactions that have impeded sustained peace and development by a thorough examination of historical occurrences, regional dynamics, and international initiatives. Through an examination of case studies such as the boundary dispute between Eritrea and Ethiopia, the Somali Civil War, and the involvement of non-state actors, this thesis offers significant perspectives on the complex process of resolving conflicts and the difficulties of upholding stability in a turbulent geopolitical landscape. Additionally, it assesses how well local peacebuilding efforts, outside interventions, and regional organizations work to solve these enduring issues. The ultimate goal of this research is to further our understanding of the Horn of Africa's struggle to maintain security and peace in the face of persistent regional complexity.