Desktop microfactory
Masaüstü mikrofabrika
- Tez No: 387951
- Danışmanlar: PROF. DR. ASIF SABANOVIC
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Mikro teknoloji devamlı olarak daha küçük, daha akıllı ve daha güvenilir biçimlere doğru mesafe kaydetmektedir. Bunun sonucu olarak bu gibi minyatür ve kompleks sistemlere karşı olan talep; endüstri, tıp, hava-uzay ve otomotiv gibi alanlarda hızla yükselmektedir. Mikro teknoloji alanındaki bu hızlı gelişim ise; mikro imalat aletleri ve tekniklerindeki ilerlemeler sayesindedir. Makine ve imalat ekipmanlarının minyatürleştirilmesi ilgi çekici bir fikir olarak ortaya çıkmakla beraber minyatürleşme, er ya da geç geleneksel mikro imalat süresince karşılaşılan problemlerin birçoğunun çözümünü sağlayacaktır. Bu çalışma mikro mekanik parçaların yüksek hassasiyetli imalatı ve mikro mekanik parçaların işlenebilmesi için oluşturulan modüler ve yeniden yapılandırılabilen masaüstü fabrikayı sunmaktadır. Mikro fabrika; kavram olarak kanıtlamış ve üretim aletlerinin boyut olarak küçülme eğiliminden esinlenerek ortaya çıkarılmıştır. Sistem temel fonksiyon ve performans gereksinimleri göz önüne alınarak oluşturulmuştur. Bu gereksinimler; minyatür boyut, milimetre altı hassasiyet, modüler ve yeniden yapılandırılabilen yapı, paralel işleme kabiliyeti, taşınabilme ve entegre edilebilme kolaylığıdır. Önerilen mikro fabrika; manipülasyon ve montaj işlemleri için kullanılan paralel kinematiğe sahip iki adet robot, mikro işleme için kullanılan galvonometrik lazer ışın tarayıcı sistemi, yüksek hassasiyetli piezo-elektrik konumlama platformu, belirleme ve denetleme işlemleri için kamera sistemi ve dönel taşıyıcı sisteminden oluşmaktadır. Bahsi geçen her bir modül ayrı ayrı olarak, düşük hassasiyet gerektiren görevlerde test edilerek, test sonuçları sunulmuştur. Tasarım; mekanik, elektronik, denetleme modüllerinin ayrı ayrı olacak şekilde geliştirilmesini kapsamaktadır. Her bir modülün bağımsız olarak işlevsel hale getirilmesinden sonraki hedef bu modüllerin mikro fabrikaya monte edilmesidir. Sistemin genel mekanik yapısı; paralel işleyişi kolaylaştırmakta, esnek yeniden ayarlanabilen bir yerleşime olanak sağlamakta ve kolay montaj ve demontaj özelliklerini mümkün kılmaktadır. Bu önemli adımlar ise; mikro fabrikaların; yakın gelecekte mikro sistemler üretebilme olanaklarının araştırılması doğrultusunda atılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Micro technology is continuously progressing towards smaller, smarter and reliable forms. Consequently, demand for such miniature and complex systems is arising rapidly in various fields such as industry, medicine, aerospace and automotive. Such fast development of micro technology is achieved thanks to improvements in micromanufacturing tools and techniques. Miniaturization of the machinery and manufacturing equipment is emerging to be an attractive idea that would eventually solve many of the issues existing in conventional micro-manufacturing. This work presents a modular and reconfigurable desktop microfactory for high precision assembly and machining of micro mechanical parts as proof of concept inspired by the downsizing trend of the production tools. The system is constructed based on primary functional and performance requirements such as miniature size, operation with sub-millimeter precision, modular and reconfigurable structure, parallel processing capability, ease of transportation and integration. Proposed miniature factory consists of downsized functional modules such as two parallel kinematic robots for manipulation and assembly, galvanometric laser beam scanning system for micromachining, high precision piezoelectric positioning stage, camera system for detection and inspection, and a rotational conveyor system. Each of the listed modules is designed and tested for fine precision tasks separately and results are presented. Design comprises development of mechanics, electronics and controller for the modules individually. Once stand-alone operation of each unit is achieved further assembly to a single microfactory system is considered. The overall mechanical structure of the proposed microfactory facilitates parallel processing, flexible rearrangement of the layout, and ease of assembling and disassembling capabilities. These important steps are taken to investigate possibilities of a microfactory concept for production of microsystems in near future.